Blog

Hangi Hayvanlar Yavrularını Sütle Besler

Yavrularını Sütle Besleyen Hayvanlar
Yavrularını Sütle Besleyen Hayvanlar

Hayvanlar aleminde, birçok hayvan türünün kendine özgü bazı bir takım özellikleri bulunmaktadır. İçinde bulunmuş olduğu popülasyon gereğince her hayvan türü hayatını sürdürebilmek, kendi soyunu ve kendi soyundan gelen akrabalarının soyunu devam ettirebilmek, diğer hayvanlara ayak uydurabilmek adına yaşamsal faaliyetler gerçekleştirir.

Memeli Sınıfını Oluşturan Ayrım Nedir?

İnsanlar gibi hayvanlar da üreme sistemine sahiptir. Bazı hayvanlar yumurtalayarak, bazıları da doğurarak kendi neslini devam ettirir. Doğurarak çoğalan hayvanlar memeli grubunda yer alır. Bu hayvanların dişi cinslerinde süt üretimini sağlayan meme yapıları bulunmaktadır. Memeli adını da buradan almaktadırlar. Peki yavrularını sütle besleyen hayvanlar hangileridir gelin sorunuzun cevabını yanıtlayalım.

Hangi Hayvanlar Yavrularını Süt İle Besler?

Meme bezlerinde yer alan süt ile yavrularını besleyen hayvanlar dan bazıları şunlardır:

  • Etçiller: Aslan, kaplan, ayı, panda, kurt, tilki, köpek, kedi, çakal,
  • Otçullar: İnek, koyun, keçi, at, zebra, fil, gergedan, deve, bizon, tavşan, sincap, geyik, kanguru, karaca
  • Hem etçil hem de otçul: Domuz, kirpi, yarasa, fare, maymun, porsuk
  • Deniz memelileri: Balina, yunus, fok, deniz aslanı

Kuşlar Yavrularını Süt İle Besler mi?

Kanatlılar grubunda yer alan kuşlar, genellikle yumurtlayarak çoğalsa da özellikle bazı kuş türlerinde yavrularını doğurduktan sonra süt ile besleme dönemine geçiş yapma durumu gözlenmiştir.

Hangi Kuşlar Yavrularını Süt İle Beslemektedir?

Doğurarak çoğalan kuş grupları memeli sınıfında yer almaktadır. Bu sınıfta yer alan kanatlılar grubundan olan yarasalarda, yavrularını doğurduktan sonraki süreç içerisinde yavru beslenmesini süt ile yapmaktadırlar. Diğer yavrularını süt ile besleyen kuş grubunda yer alan kanatlılar ise flamingolardır.

Flamingolar, otçul beslenen canlılar sınıfında yer alır. Her ne kadar memeli olmasalar da yavrularını yumurtlayarak dünyaya getirmelerine rağmen sindirim kanallarında bulunan bir madde sayesinde beyaz olarak alışılagelen ancak kırmızı renkte olan bir süt oluşturur ve yavrularını gagalarından akan bu kırmızı süt ile beslerler.

Öte yandan dünyadaki Antarktika bölgesinde bulunan ve en büyük türe sahip olma unvanını taşıyan imparator penguenleri de yavrularını süt ile besleyen kuş grubunda yer alırlar. İmparator penguenleri de yumurtlayarak çoğalmalarına rağmen uçamazlar. Uçma görevi görmeyen kanatları çok iyi yüzmelerine olanak sağlar. Dünyaya gözlerini yeni açmış olan imparator penguen yavruları babaları tarafından yemek borusu tarafından salgılanan aynı memeli hayvanlarda bulunan süt benzeri bir sıvı ile yavrularını beslemektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu