Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi, Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir, Köpeklere otur komutu öğretme, Bekle komutu eğitimi verme ve son olarak takip komutu.

Köpek Eğitimi

Bir can sahiplenmenin çeşitli yolları vardır. Belki güvendiğiniz bir veteriner eliyle, belki de sosyal medya aracılığıyla kavuşacaksınız bu cana. Gözlerinizin içine ilk baktığında kalbinizi ısıtacak ve bu sevgi sizi saracak. Evinize ilk geldiğinde içgüdüsel olarak koruyacağı alanı tanımaya başlayacak. Bunun için öncelikli olarak koku bırakma isteği olacak. Sonrasındaysa hem sizi hem de evinizi korumaya odaklanacak. Köpeğiniz bunlar için organize olurken sahibi olarak sizin de köpeğinizin eğitimi için kolları sıvamış olmanız gerekiyor. Köpek eğitimi için hazırsanız gelin birlikte yakından inceleyelim.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Öncelikle belirtmem gerekir ki; köpek eğitimi köpeğinizin yaşıyla, ırkıyla ,karakteriyle doğrudan ilgilidir. 1 yaşından küçük olan bir köpek, 1 yaş üstü köpeklere göre hem daha kolay hem de daha kalıcı öğrenmektedir. Eğitime doğrudan talimatlardan başlamak yerine tuvaletini doğru yere yapmasından başlamanızı öneririz. Bu aranızdaki iletişimi ve dolayısıyla bağı güçlendirecek ilk hamle olacaktır.

Eğer eğitimli bir köpek almadıysanız ve köpek tuvalet eğitimi için araştırmalara giriştiyseniz ilk olarak köpeğinizi gezdirip gezdiremeyeceğinizi öğrenmelisiniz. Veteriner hekiminiz köpeğinizin aşılarına ve genel durumuna bakarak bu kararı verecektir. Eğer köpeğinizin aşıları tamamlanmadıysa ve henüz onu gezdiremiyorsanız o halde eğitime evde başlamanız uygun olacaktır. Size, önerimiz bütçeniz uygunsa marketlerden ya da eczanelerden tedarik edebileceğiniz yataklara serilebilen hasta pedi kullanmanız yönünde olacaktır. Diğer alternatifiniz de gazete kağıtları olabilir.

Köpeğinize vereceğiniz tuvalet eğitimi sabır ve ilgi gerektiren bir süreç, bu nedenle köpeğiniz tuvaletini kullanacağınız materyalin yanına dahi yapsa onu takdir etmeniz yüreklendirici olacaktır. Tuvalet eğitimi için önce birden fazla materyali yere sererek işe başlamalısınız. Giderek kullandığınız örtüyü azaltın on beş gün içinde tek birim örtüye düşmeyi hedefleyebilirsiniz. Bir başka tüyo da; tüylü bebeğiniz 1 yaşından küçükse geceleri daha sık tuvaleti gelecektir. Gece mutlaka temiz bir örtü sermelisiniz.

Otur Komutu

Yönerge eğitimlerine başlamadan önce köpeğinizin karnının tok, tuvaletini yapmış, koşarak enerjisini atmış olduğundan emin olmalısınız. Otur komutu öğrenilmesi ve öğretilmesi kolay bir yönergedir. Edineceğiniz köpek mama ve kurabiyeler olumlu pekiştirmeyi arttıracağından sizin de işinizi kolaylaştırarak kalıcılık sağlayacaktır.

Köpek Eğitimi Oturma

Yönergeye geçerken köpeğinizin boyun tasmasını takarak tasmayı elinizde bulundurmalısınız. Köpek eğitimi sırasında köpeğinizle sıcak temasta olmalısınız ve gözlerine bakarak tasmayı çok sıkmadan kendinizden emin bir ses tonuyla yönergenizi vermelisiniz. Yönergeyi tesadüf algılasa bile ona mutlaka ödülünü vererek odağında kalmalısınız. Eğitim süreleriniz on dakikayı geçmemeli ancak gün içinde ara ara, hatırlatma amaçlı, tekrarlar yapmalısınız. Böylece tüylü dostunuzun algısı sizde olacak ve yeni yönergeler için yakınlarınızda olacaktır. Otur yönergesi pekiştiyse sıradaki yönerge için kolları sıvayabilirsiniz.

Bekle Komutu

Köpeğinize mama verirken, tasmasını takarken, zil çaldığında havlamaya başladığında bu yönergeye çok ihtiyaç duyacaksınız. Bekle komutu iyi öğretildiğinde zor durumda kaldığınızda hayat kurtarıcınız olacaktır. Eğitime başlamadan önce yine köpeğinizin ihtiyaçları giderilmeli ve eğitime hazır hale getirilmelidir.

Eğitime tasma eşliğinde sakince sol bacağınızın hemen yanında yürütülerek ve daha önceden çalıştırılmış diğer yönergeler pekiştirilerek başlanmalı. Bekle ve otur yönergesi birbirinin devamı niteliğinde iki yönergedir. Köpeğiniz beklemeyi oturma pozisyonunda öğrenecektir. Köpeğiniz oturma pozisyonunu aldığında bir mama vererek yüzünüz ona dönük, göz temasında geriye iki adım atarak bekleyin. Buradaki amaç dürtüsel davranarak size doğru koşmamayı, komutunuzda kalmayı öğretmek olmalıdır. Bekleme süreniz başlangıçta beş saniyeyi geçmemelidir. Beş saniye sonra gelmesini isteyin ve tekrar bir mama ile ödüllendirin. Eğitim süreniz on dakikayı geçmemelidir.

Takip Komutu

Köpeğinizin aşıları tamamlandı, artık rahatlıkla sizinle birlikte dışarda dolaşmaya başladı. Ancak tek bir sorun ver; o da bu tüylü afacan gördüğü her canlının peşinden koşuyor ve olmadık yerlere girmeye çalışarak sizi zor durumda bırakıyor. Köpekler dış dünyayla tanıştıkları anda çeşitli uyarıcılara maruz kalırlar. Bu nedenle; dışarda onu solunuzda tutarak takip komutu vermeniz sayesinde ilgisi sizde olacaktır. Bu sayede daha az tetiklenerek ani hareketlerden kaçınacaktır. Komutu köpek eğitimi anında çok sık olmamakla birlikte arada tekrarlayarak ödül mamasıyla desteklemelisiniz.

Köpek Eğitimi  Takip

Hatırlatmak gerekir ki; köpeğiniz dış dünyayla henüz tanışıyorsa keşif döneminde demektir. Belki bir arabanın önüne aniden fırlaması, sizin köpeğinizden daha fazla uyanık olmanız sayesinde engellenecektir. Bu tür kazaları engellemek adına yürüyüşlerinizi tasmayla yaptırmanız faydalı olacaktır.

Faydalı Yazılar

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası