Evcil Kuş Türleri

Evcil kuşlar için evdeki tehlikelere dikkat

Kuşlar kafeslerinde bulunurken belli bir kısıtlı alan içerisinde olmaktadır fakat kafesin kapısı açıldıktan sonra evin içerisinde tehlikeli durumlarla karşılaşabilmektedir. Her ne kadar evlerin içi kuşlar için güvenli olduğu düşünülse de gözden kaçan bazı detaylar sebebiyle can güvenlikleri tehlikeye düşmektedir.

Her Nesneyi Çiğnemek İsterler

Evde beslenen kuşlar arasında olan papağanlar çiğnemeye düşkün kuşlardır. Meraklı olmaları ve gagalarını kullanmayı çok seven papağanlar, evde bulunan farklı eşyaları çiğneme objesi olarak kullanabilirler. Bu durum dillerini ve gagalarını kullanan papağanlar için tehlikeli hale gelebilmekte, çinko, bakır, kurşun gibi içeriği bulunan eşyalar papağanlar için zararlı olabilmektedir.

Piller, galvanizli teller, parlak ve küçük nesneler dikkatlerini çeker ve içlerinde bulunan zararlı maddeler papağan tarafından gagalanması halinde kuşların sağlığına zarar vermesine neden olur. Kuşların serbest oldukları zamanlarda gözlem altında tutulmaları oluşabilecek tehlikeli anları minimuma indirir.

Pencereler ve Kapılar Kapalı Tutulmalı

Kuşların iyi uçabilmeleri bazı tehlikelerden kurtulabilecekleri anlamına gelmemektedir. Aksine yaşanabilecek tehlikelerin büyük bir kısmı uçmalarından kaynaklanabilmektedir. Tencerede kaynayan yemek, çaydanlık, çalışan vantilatörler gibi birçok tehlikeden kuşları korumak gerekebilir. Açık unutulan camlar balkon kapıları kuşların evden dışarı çıkmalarına sebep olmakta ve her zaman eve dönmeleri kolay olmamaktadır.

mavi-sari-muhabbet-kusu
mavi-sari-muhabbet-kusu

Bu sebeple kuşu kafesinden çıkarmadan önce banyodaki havalandırma camları dâhil evdeki bütün camların kapatılması ve camdan çıkıp gitmemesi için engellenmesi gerekir. Pencerelerin açık unutulmaması kadar kapılarda da dikkat edilmesi gerekir. Çünkü evin içinde serbest çıkarılmış kuşlar açık kapıların üst kısımlarına konabilmekte ve anlık bir boş bulunmayla kuşun yaralanmasına sebep olunabilir. Pencere ve kapı risk faktörlerinin dışında tavan vantilatörler, avizeler kuşlar için risk oluşturmaktadır.

Kuşlar Aerosole Karşı Hassaslar

Kuşların bulunduğu ortamlarda aerosol formundaki toksinlerin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bu tür maddeler içeren ürünler, tütsüler, yemek pişirme esnasında çıkan dumanlar, parfüm gibi uçucu kokular kuşların solunum yollarını tahriş edebileceğinden, bu tür maddelerden kuşu uzak tutmak gerekir.

İnsanların Ağzındaki Mikroplar Kuşlar İçin Tehlikeli

İnsanların ağzında bulunan bakteriler, mikroorganizmalar vs. kuşlar için zararlıdır. Bu sebeple kuşların insan ağzında bulunan bu tehlikelere karşı korunması gerekir. Bundan dolayı kuşlara verilen yiyeceklerin ısırılmaması alışkanlık haline getirilmelidir.

Sigara Dumanına Maruz Kalmamalılar

Kuşların bulunduğu ortamda sürekli sigara içilmesi halinde nefes almakta zorlanma, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ve hayatlarının tehlikeye girmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kıyafetlere, ele sinen sigara kokusu da zarar verebilmektedir. Sigaradan kaynaklı olarak kuşun gagası, ayakları ve dili tahriş olabilmekte, kuşların ayakları nikotinden dolayı tahriş olduğunda gagalarıyla kanayana kadar ayaklarını çiğneyebilirler.

Bitki Seçimine Özen Gösterilmeli

Kuşların çiğneme özelliğinden dolayı odada bulunan bitkileri kuşlar çiğneyebilir, yutabilir veya bu bitkilerin üstüne tüneyebilirler. Kuşların evde bulunan bazı bitkileri çiğneyip yutması durumunda yaşamlarının tehlikeye girmesine sebep olabilmektedir.

İlaçlar Ortada Bırakılmamalı

Ortada bırakılan her türlü ilaç gerek evcil hayvanlar gerekse küçük çocuklar yiyerek ve yutarak hayati tehlike oluşturabilmektedir. Yapıları ve şekilleri itibariyle kuşların dikkatini çeker ve kuşlar yüzeyi düz, pürüzsüz ve renkli nesnelere ilgi duyar. Kuşlar ilaçları gagalarıyla tutabilir ve boyutlarına göre yutabilirler. Kuşlar tarafından yutulan bu ilaçlar, bedenlerinde hızlı bir biçimde sindirilmekte ve insanlara özgü bu ilaçlar kuşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta ölmelerine sebep olabilmektedir.

Diğer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu