Muhabbet Kuşlarının Bakımı, Beslenmesi ve Üretimi

Muhabbet kuşlarının bakımı, beslenmesi ve üretimi hakkında yararlı bilgiler yer alan makalemize hoş geldiniz. Evlerimizde hobi ve uğraş amaçlı bakabileceğimiz birçok hayvan türü vardır. Bu hayvan türlerinden biri de kuşlardır. Evcil kuş denince akla ilk gelen kuş türü ise muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar konuşulanı taklit edebilme yetenekleri ile bilinirler. Tek başlarına insanlarla iç içe oldukları sürece yaşayabilirler. Ayrıca; eşli olarak beslemek de mümkündür. Peki muhabbet kuşlarının bakımı, beslenmesi ve üretimi nasıl yapılır. Biraz da bunlardan bahsedelim.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı, Beslenmesi ve Üretimi

Muhabbet Kuşlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımları oldukça kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Muhabbet kuşlarının kafeslerinde mutlaka gaga taşı bulunmalıdır. Kuşların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaları adına çok önemlidir. Haftada en az 1 defa kafesin genel temizliği yapılmalıdır. Yem kaplarının temizliği ve dolumu aksatılmamalı ve taze su her daim önlerinde olmalıdır. Muhabbet kuşları ev içine salınabilirler. Kuşların yağlanmaması ve sağlıkları için en önemli detaylardan biridir. Düzenli olarak hareket eden kuşların ömürleri daha uzun olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi Nasıldır?

Beslenme düzeni olarak genelde darılarla ve tohumlarla beslenirler. Ak darı, sarı darı gibi darı türleri kuşların olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca karışık yem halinde satılan yemlerinde birçok faydası vardır. Her yem kendi içerisinde farklı vitaminleri barındırır. Kuşları tek yönlü beslemek hastalıklara ve vücut dirençsizliğine neden olabilmektedir. Muhabbet kuşlarının beslenme düzeninde mutlaka tohumlara yer verilmelidir.

Muhabbet Kuşları Tek Başına Yaşar mı?

Muhabbet kuşları duygusal hayvanlardır. Bir hayvan beslerken onlarında canlı olduklarını unutmamak gerekir. Tek başlarına kaldıklarında stres faktörünün kuşu etkileyeceği açıktır. Gün içerisinde ilgilenilmeyecek düzeyde aktiviteleriniz var ise iki muhabbet kuşu beslemeniz daha doğru olacaktır.

Muhabbet Kuşları Isırıyor

Muhabbet kuşlarını sahiplendiğiniz ilk günlerde sizden korkması çok normaldir. Zaten hali hazırda yeni alışmış olduğu bir yerden evinize gelmesi genellikle muhabbet kuşları için bir stres oluşturur. Bu nedenle ısırması ve kendini savunması gayet normaldir.

Muhabbet Kuşları Nasıl Ele Alışır?

Muhabbet Kuşlarının Bakımı, Beslenmesi ve Üretimi

Ele alıştırma süresi kuşun karakterine bağlı olarak değişebilmektedir. Ona güven vermeniz ve aranızda bağ oluşması biraz zaman alacaktır. Kuşu biraz aç bırakıp elinizle yem vermeniz, elinize alışmasına yardımcı olacaktır. Bu uygulama genellikle kesin sonuç alınan bir uygulamadır. Eğer aç kalmasına vicdanınız el vermiyorsa kafesinizin kapağını açın ve kuşunuzu odaya salıverin. Sonra işaret parmağınızı kuşa uzatarak parmağınıza gelmesini isteyin. Doğal olarak sizden kaçacaktır. O pes edene kadar, siz pes etmeyin. Nereye kaçıp konarsa peşine gidin ve parmağınızı onun ayaklarına doğru uzatın. Parmağınıza konmasını isteyin. Emin olun ki sonunda yorulacak ve parmağınıza gelmek zorunda kalacak. Bu alıştırmayı her gün 1 veya 2 kere yapın.

Muhabbet Kuşu Sesi

Muhabbet kuşları güzel ve kulağa hoş gelen sesleri çıkarmaktadırlar. Kendilerine özgü tonları vardır. Ortam içerisinde çok gürültü yapan canlılar değillerdir. Geceleri sizin gibi uyur ve sabahları sizinle uyanmaktadırlar. Yani çıkardıkları sesler size rahatsızlık verebilecek ölçüde sesler değildir.

Muhabbet Kuşlarının Üretimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşları dişi ve erkek ayrımlarının yapılmasının ardından üretime hazırlanırlar. Bu hazırlama süreci aşama aşamadır. Dişi ve erkeğin eş seçme durumları bulunmaktadır. Eşleşen ve çiftleşen muhabbet kuşları yuva yapma eğilimindedirler. Zaten ara ara şahit olabileceğiniz durumlardır. Muhabbet kuşları tek seferde 7 yumurtaya kadar çıkabilmektedirler. Yumurtaların dolu mu boş mu oldukları kontrol edilmelidir. Bu işlem yumurtalara el değmeden bir kaşık yardımı ile yumurtaya ışık tutularak yapılmaktadır.

Muhabbet Kuşları Dişi Erkek Ayrımı Nasıl Yapılır?

Dişi ve erkeğin birbirinden ayrımı oldukça basittir. En önemli nokta ise kaç aylık olduklarıdır. 7 aylık muhabbet kuşunun cinsiyet ayrımı rahatça yapılabilmektedir. Mavi, mor, pembe tonlarında gaga renkleri bulunanlar erkek muhabbet kuşlarıdır. Beyaz ve kahverengi gaga rengi olanlar ise dişi olan muhabbet kuşlarıdır. İşte ayrım yapmak bu kadar kolaydır.

Muhabbet Kuşlarına Ev Yapımı Mama Nasıl Hazırlanır?

Muhabbet kuşlarının üretiminde ve bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise mama hazırlamaktır. Muhabbet kuşlarına evde kendi imkânlarınızla mamalar hazırlayabilirsiniz. Mama hazırlanmasının en büyük nedeni ve artısı çeşitli mineral ve vitaminlerin kuşlara verilmesidir. Kuşlar yumurtadan protein alacakları gibi sebze ve meyvelerden vitaminleri alacaklardır.

Muhabbet Kuşları İçin Mama Tarifi

Havuç, yumurta, maydanoz, elma veya kabuğu, nijer tohumu gibi besinleri kuşlarınıza mama olarak verebilirsiniz. Bu mamayı yaparken havuç ve elma gibi sebze ve meyveleri iyice yıkamalı ve rendelemelisiniz. Diğer bir önemli husus ise mamanın kafes içerisinde 1 veya 2 gün süreyle kalmasıdır. Zamanla bozulma ihtimali bulunan bu mamalar kuşlara tehlike oluşturabilmektedirler.

Faydalı İçerikler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası