Blog

Kedi Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Birçok ırkı bulunan, yumuşak tüyleri ve sevimli halleriyle birçok kişinin odak noktası haline gelen kediler bazı kişiler tarafından korku figürü haline gelebilmektedir.

Kedi Korkusu Nedir?

Kedi fobisi, kedileri gördüğünüzde veya düşündüğünüzde ortaya çıkan aşırı korku ve endişe hissidir. Bu fobi birçok biçime bürünebilir ve günümüzde oldukça yaygın bir korku türüdür. Kedi fobisi olan kişilerin farklı korkuları vardır. Bir kedinin üzerlerine atlamasından, onlara saldırmasından, halka açık yerlerde kedilerle karşılaşmaktan, kedi kürküyle temas etmekten, bir kediye dokunmaktan, kedi resimlerini görmekten, kedi sesleri duymaktan korkabilirler. Kedi korkusu sıklıkla diğer hayvanlardan duyulan korkuyla birlikte ortaya çıkar.

Kedi Korkusunun Nedenleri

Kediden korkan kişilerin yaşamış oldukları korku, maruz kalınan ortam ve genetik faktörler kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden kedi fobisinin nasıl gelişeceğini kesin bir ifadeyle söylemek mümkün değildir. Kedilere karşı kalıcı aşırı tepkiler, belirli duyguları düzenleyen amigdaladaki işlev bozukluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kedi korkusuna neden olan risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

Olumsuz Durumlar: Kedilerle ilgili korkutucu bir durum yaşanması, kendisinin ya da tanıdığı bir kişinin kedilerin saldırısına uğraması, kediyi sevme esnasında ısırılan kişilerde kedi korkusunun oluşması mümkün olabilmektedir.

Kediler Hakkında Negatif Söylemler: Yıllarca kediler hakkında söylenmiş olan kötü yorumlar, bazı insanlarda kedilere karşı beslenip büyütülen bir fobi haline dönüşebilmektedir.

Ailede Kedi Korkusu Olan Birinin Varlığı: Kedi korkusunun Bazı kişilerde ortaya çıkması tamamen kendi yaşadığı deneyimim dışında olmaktadır. Ailesinde veya yakın akraba çevresinde bulunan insanlarda kedi fobisinin bulunmasından kaynaklı etkilenme durumudur.

Kedi Korkusunun Belirtileri

Kedi korkusu yaşayan bireylerde belirtiler birkaç şekilde meydana gelmektedir; duygusal, fiziksel ve davranışsal olarak ortaya çıkar. Görülen bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterse de en fazla görülen belirti kedinin görülmesi halinde aşırı kaygı hissidir.

Fiziksel Tepkiler; kişinin kedilerle karşılaşması ve karşılaşmadığı durumlarda ortaya çıkan fiziki belirtilerdir. Bu belirtiler arasında solunum hızının artması, kediyi büyük bir tehdit olarak algılama, Panik atak, yoğun bir terleme, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, kaslarda gerilme, kalp atışında hızlanma, titreme, göğüs ağrısı, mide bulantısı, kusma ortaya çıkmaktadır.

Duygusal ve Davranışsal Tepkiler; duygusal ve davranışsal olarak ortaya çıkan bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişilerde bu durum evinde kedi besleyen kişilerin evine gitmemesi, bazı kişilerde kaygı hali, tiksinme, uyumakta zorlanma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Kedi Korkusu Tedavi Yöntemleri

Kedi fobisinin kesin bir tedavisi yoktur ama çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması ile bu korkuyu yenmek mümkündür. Tedavi planlaması tamamen kişiye özel yapılmaktadır. Kişiye uygulanan tedavinin başarıya ulaşması, korkunun görüldüğü insanlarda fobinin şiddeti ve buna eşlik eden başka hastalıkların olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kedi Korkusu Nedir, Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?
KEDİLERDEN KORKAN KADIN

Birçok akıl hastalığının tedavisinde olduğu gibi kedi fobisinin tedavisi de farklı stratejilerin bir kombinasyonunu gerektirebilir. Bu bakımdan kedi fobisinin tedavisinde aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

Bu süreçte antidepresanlar ve anksiyete ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçların kullanımını sadece doktorun önermesi ve reçete etmesi halinde yapılmalıdır.

Yoga ve meditasyon kedi korkusunun tedavisinde tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Maruz Kalma Terapisi – Bir tür davranış terapisi olan maruz kalma terapisi, kedilerde kaygıyı tedavi etmek için en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Kedi fobisi olan kişilerin yaşam kalitesini etkileyen semptomlara neden olan kaygı ve korkuyu azaltmayı amaçlayan tedavi sırasında hastalar yavaş yavaş kedi görüntülerine, düşüncelerine ve benliklerine maruz bırakılır. Sistematik duyarsızlaştırma tedavisinin amacı kedi korkusunun üstesinden gelmektir. Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

Kediler Hakkında Diğer Konu Başlıkları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu