Blog

Evde Beslenen Hayvanlarda Karnenin Önemi

Ev ortamında hayvan besleme gün geçtikçe yaygınlaşmakta olup gelişen toplumsal bilinç sayesinde kedi ve köpek sevenlerin ve sahiplenenlerin sayısı gitgide artmaktadır. Evde beslenen evcil hayvanların mutlaka birer karnesi olmak zorundadır. Evde beslenen evcil hayvanların veterinerler tarafından düzenlenmesi gereken resmi karneleri aynı zamanda evcil hayvanların kimlikleri niteliğini taşır.

Evde Beslenen Hayvanlarda Karnenin Önemi
Karnenin Önemi

Bu karne, evcil hayvanın yaşı, cinsiyeti, ırkı, rengi, sahibi hakkında bilgileri içerdiği gibi aynı zamanda aşı takvimi de bu karne üzerinden takip edilir. Evde beslenen evcil hayvana yapılan tüm aşılar ve operasyonlar bu karnede işlem tarihi ve açıklaması ile birlikte detaylı bir şekilde yer almalıdır. Evcil hayvan ile ilgili yapılan tüm işlemler veteriner hekimce kaşeli ve imzalı olarak bu karnede yer almalıdır. Karnenin sayfaları bittiğinde yeni karne eskisine zımbalanarak yeni karneden devam edilebilir.

Evde Beslenen Hayvanlarda Karne

İyi bakım koşullarında ortalama 15-20 yıllık bir yaşam süresi olan kedi ve köpekler için karneler ve içine işlenmiş bilgiler çok önemlidir. Olası bir sahip değişikliğinde kedi ve köpeğin kronik sorunları ya da geçirdiği operasyonlar ile aşılama düzeni bu karne sayesinde ortaya çıkmakta, ve gerekli müdahale bu bilgiler ışığında yapılmaktadır.

Evde Beslenen Hayvanlarda Karnede Bulunması Gereken Bilgiler

Karne üzerinde evcil hayvanın doğum tarihi, ırkı, cinsiyeti ve ismi mutlaka yer alması gereken bilgiler arasındadır. Karneyi çıkaran veteriner hekimin kaşesi ve imzası, evcil hayvanın sahibinin ası soyadı yine karnede bulunması gereken bilgilerdendir. Aşılama takviminde, düzenli yapılması gereken iç-dış parazit uygulamaları karnenin ilgili bölümünde yapıldığı tarih ve ilaç etiketi ile birlikte bulunmalıdır. Ayrıca yılda 1 kez yapılması gereken karma ve kuduz aşılamaları da karnenin ilgili bölümünde mutlaka yer almalıdır.

Yavru kedi ve köpeklerde 1 yaşına kadar yapılması gereken, onları çeşitli hastalık ve virüslere karşı koruyacak olan aşılamalar da yine karne üzerinde yer almalı ve bu karne üzerinden takibi yapılmalıdır. Tüm bu aşılamalar arasında en önemli olan aşılardan birisi kuduz aşısıdır. Karnesi ve sahibi olan tüm evcil hayvanların senede 1 kez kuduz aşısı olması ve bunun karneye işlenmesi gerekmektedir.

Dahası için tıklayın

Blog’dan Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu