Blog

Derslerde Hayvanların İncelenmesi

Doğa üzerinde her canlının yaşama hakkı vardır. Bu insan, hayvan, gerekse bir bitkinin elinden alınamayacak kadar önemli olan bir haktır. Çoğu zaman bilinçli çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde bu haklar canlıların elinden sorgusuz sualsiz alınabiliyor.

Birine sinirlendiniz ve cezalandırılması gerektiğine inanıyorsunuz. Ama hukuk önünde verilen ceza ya kişiye yeterli gelmiyor ya da hiç hukuksal bir yönteme başvurulmuyor bile. O kişinin cezası ölüm diyerek birçok insan başka bir bireyin yaşam hakkını kolayca elinden alabiliyor. Peki, farkında olmadan yaşam hakkını sonlandırdığımız canlılar.

Başka Yöntemler Yok Mu?

Bilim hepimizi yakından ilgilendiren önemli bir kavramdır. Bilimde ilerlemek ülkenin de gelişmişlik düzeyini ileriye taşır. Fakat bunun için canlıların yaşamlarına son vermek şart mıdır? Tıpkı insanlar gibi bitkiler ve hayvanlarda canlıdır. Ders, deney, inceleme adı altında onlara eziyet etmek, yaşam haklarını sonlandırmak hak mıdır? “Yaprağın görünümünü görmemiz lazım.

Bir kurbağanın anatomisini bilmeliyiz o yüzden kesip biçmeliyiz.” bu açıklamalar bu davranışları ne kadar haklı kılar? Ya da insan anatomisini öğrenmek adına canlı bir insanı sorgusuz sualsiz kesip biçebilir miyiz? Hayvanlar ya da bitkiler sırf savunmasız diye mi bu zulme maruz kalmak zorunda?

Elbette bir dalda ilerlemek istiyorsak üst düzey şeylere ihtiyacımız vardır. Fakat nasıl kitaplardaki resimlerden, maketlerden ya da yaşamı zaten doğal yöntemlerle son bulmuş ama bilim adına onayı alınmış kadavralardan insan anatomisi incelenebiliyor ise aynı durum bir hayvan içinde geçerli olabilmelidir.

Ya da yapılacak herhangi bir uygulama onların yaşamlarına son vermek yerine canını bile acıtmak minimum düzeyde tutularak geçici bir uygulama olmalıdır. Uygulama bittiğinde canlı yaşamına kaldığı yerden herhangi bir engel ya da aksaklık yaşamadan devam edebilmelidir. Bu bir hassasiyet ya da tüm canlılar ile kurulabilecek empati örneğidir.

Peki, Sınır Nedir?

Bir canlının özgürlüğünü veya hakkını kısıtlayacak her bir adım birey için bir sınır ölçütü olmalıdır. Başka bir yöntem aramayı kişi kendine yük olarak düşünmemelidir. Bunun yerine ekstra görüntüleme yöntemleri üzerine yoğunlaşmak gerekebilir. Yaşamı doğal olarak sonlanmış bir canlıda yapılacak uygulama ekstra hız isteyebilir. Zaman kaybı yaşanabilir. Ek masraflar çıkarabilir. Ama her çabanın nedeninin bir canlı yaşamını korumak olduğu göz önünde tutulmalıdır.

Diğer Makalelerimiz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu