Blog

Doğa Hayvanlarını Kontrol Eden Bakanlık

Doğada yaşayan hayvanlar insan kaynaklı sebeplerden ötürü, soylarının tükenme ihtimali ile kimi zaman yüz yüze gelebilmektedir. Bu sorunlar kimi zaman insan kaynaklı kimi zaman ise beraber yaşadığı diğer hayvan türlerinden kaynaklı yaşanmaktadır.

Doğa Hayvanlarını Kontrol Eden Bakanlık
Doğa Hayvanları

İş bu sebeplerle de bu hayvanların soylarının tükenmemesi, sayılarının azalmaması ya da ekosisteme zarar verecek ölçülerde sorunlar yaşamamaları adına kontrol edilmeleri gerekmektedir. Günümüzde bu kontrolleri eski ismi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yeni ismi ile de Tarım ve Orman Bakanlığı yürütmektedir.

Hangi Birim Bunu Kontrol Eder?

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesine bağlı olarak çalışmalarını yürüten Orman ve Genel Müdürlüğü ya da Milli Parklar Genel Müdürlüğü Türkiye’nin 81 ilinde kurumsallaşmış birimlerdir. Her iki müdürlüğün de görevi, özellikle başta vahşi hayvanlar olmak üzere doğada bulunan hayvanları kontrol etmek ve bu hayvanların insan kaynaklı ya da diğer hayvanlardan kaynaklı sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

İnsan kaynaklı yaşanan sorunların çoğu bilinçsiz olarak yürütülen avcılık faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Av yasaklarına uymamak ve nesli tükenmek üzere olan hayvanları bilinçsiz bir şekilde avlamak, doğada kontrol edilmesi gereken hayvanların sayılarında azalmaya neden olmaktadır.

Telefon Numaraları

📞180

📞177

📞174

📞 112 (Acil Durum)

Diğer Hayvanların Yarattığı Sorunlar

Doğada yaşayan canlılar diğer hayvanlarla da etkileşim içerisindedir. Bu etkileşim içerisinde olunan canlılar arasındaki et obur ve vahşi hayvanlar, özellikle kış aylarında yemek bulmanın zorlaştığı dönemlerde daha savunmasız canlıları fazlaca tüketerek bu hayvanların sayılarında ciddi azalmalara neden olmaktadır. Ekosistemin işleyişinin aksamaması için doğada her canlının bir görevi vardır ancak avcılık ve diğer et obur hayvanların yarattığı sorunlar sebebiyle bazen bu sistem aksayabilir. Örneğin doğada yaşayan yaban domuzları birçok insan için uzak durulması gereken canlılardır.

Bu yaban domuzları kimi zaman tarlalara zarar verseler bile sayı olarak azalmaları durumunda doğada bu domuzları yiyerek beslenen daha vahşi hayvanlar (kurt, çakal ve ayı gibi) insanların yaşadığı bölgelere inmeye başlayacak ve insanlar için daha büyük tehditler oluşturacaktır. Bu sebeplerle ki doğada her şeyin bir dengesi vardır. Bu dengenin bozulmaması için de doğada yaşayan vahşi ya da vahşi olmayan hayvanların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu