Blog

Değer Verilen En Büyük Hayvanlar

Değer verilen en büyük hayvanlar familyası dünyada en çok çeşitliliğe sahip canlı türleridir. Ama bazı hayvan türleri insanlar için çok değer arz ederler. Dünyada milyonlarca hayvan ırkı bulunmaktadır.

EN DEĞERLİ HAVANLAR
EN DEĞERLİ HAVANLAR

Bazılarının ise türü tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Türleri tükenmekte olan hayvanlar nadir bulunduklarından dolayı bazı hayvan türlerinden daha fazla değerlidirler. Kedigiller familyası, kaplumbağa giller familyası, maymun ve goril familyası, köpek familyası, balık familyası, bazı balina ve köpek balığı türleri, penguenler, geyikler, bazı sürüngen türleri ve kelebek familyasından olanlar örnek olarak gösterilebilir.

Değerli Hayvan Familyası

Beyaz Aslan

Beyaz aslan
Beyaz aslan

Beyaz aslan familyası bir çeşit mutasyona uğrayarak genetiği değişmiş hayvan türüdür. Dünyada sadece 30 tane oldukları söylenmektedir. Bu nedenle çok büyük hayvan familyasına girerler. Özel bakım alanlarında ve milli parklarda barındırılmaktadırlar. Beyaz aslanların vahşi doğaya uyum sağlayamazlar.

Şempanzeler

Şenpanze

Diğer bir değerli hayvan türü ise şempanzelerdir. Şempanzeler zeki ve sadakatli hayvanlar olarak bilindiklerinden dolayı insanlar için özel hayvanlardır. Afrika taraflarında bulunurlar genelde evcil değillerdir.

Palmiye Kuşu

Palmiye kusu kakadu
Palmiye kusu kakadu

Palmiye kuşu, kaka dudu olarak da bilinir. Bir tür papağana benzer. Değerli bir kuş türüdür. Bu kuş türünün özelliği kırmızı yüzlü olması ve heyecanlandığında renginin maviye dönmesidir.

Sümbül Papağanı

Değer verilen en büyük hayvanlar
Sumbul papagani

Yine bir diğer hayvan kuşgillerden olan sümbül papağanıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi rengi sümbül mavisidir. Büyük ve eğri bir gagaya sahiptirler. Çok eğlenceli ve sosyal bir hayvan türüdür. Türleri tükenmekte olduğu için oldukça değerlidirler.

Egzotik Develer

Deve
Deve

Bir başka hayvan türü is egzotik develerdir. Yük taşımacılığı için kullanılırlar bu nedenle değerlidirler. Ancak develerin bakımı güç olduğu için sahiplenirken iyi düşünmeniz gerekir.

Kar Maymunu

Değer verilen en büyük hayvanlar
Kar maymunu

Kar maymunları bir çeşit karasal maymun türüdür. Soğuk bölgelerde yaşarlar.

Piton Yılanı

Piton yilani
Piton yilani

Bir diğer değerli hayvan türü ise sürüngengillerden piton yılanıdır. Pastel tonlarında sarı şeritlere sahiptirler. Değerli olmasının en büyük özelliği türünün tek evcil hayvanı olmasıdır.

Köpekler ve Kediler

Değer verilen en büyük hayvanlar
Erkek yavru kopek

Köpekler ve kediler dost canlısı olarak bilinen hayvanlardır. Bu özelliklerinden dolay insanların evlerinde en çok beslediği hayvan türlerindendir. Pek çok çeşitleri bulunmakla beraber her iki türü de evcimendir. Kediler ve köpeklerde en çok değer verilen hayvanlar arasında yer alırlar.

Sıra Dışı Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar, ev ortamınsa bakılabilen ve insanlara alışmış olan hayvan olarak bilinir fakat evcil hayvan denildiğinde akla kedi, köpek, balık, kuş gibi hayvanlar aklımıza gelmektedir. Bu hayvanlar dışında genellikle kendi vahşi doğalarında yaşayan, insanlarla birlikte olamayacak hayvanlarda evcil hayvan olarak bakılmaktadır. Yılan, tarantula, kaplan gibi vahşi ve insan yaşamını tehdit edebilecek hayvanları da ev ortamında besleyen insanlarda bulunmaktadır.

1. Boa yılanı

BOA YILANI
BOA YILANI

Boa yılanları, tropik yağmur ormanlarında yaşayan zehirsiz yılan türlerinden biridir ve avlarını sarmalayarak boğarak avlanmalarıyla bilinirler. Yassı ve üçgen kafa yapıları vardır ve alt ve üst çenelerinde dişlerle dolu esnek bir çene yapısına sahiptirler. Genellikle 3-6 metre arasında değişen boyutlara sahiptirler ve pullu bir deriye ve sırtlarında koyu kahverengi kalın çizgilerle karo desenine sahiptirler.

Büyük boa yılanları genellikle ağaçlarda yaşarken, küçük boa yılanları toprak inlerinde yaşarlar. Gruplar halinde yaşayan boa yılanları, karanlıkta iyi görme yeteneğine sahip olduklarından genellikle gece avlanırlar. Diğer yılan türlerinden farklı olarak, yumurtlamak yerine doğurarak ürerler. Hızlı üreme potansiyeline sahip olan boa yılanları, çeşitli akvaryum ve kafeslerde bakılabilen ilginç evcil hayvanlar arasındadır.

2. Şeker planör

Şeker planör
Şeker planör

Şeker planörleri, oldukça küçük bir vücut yapısına sahip egzotik canlılardır. Bakımları zor ve sabır gerektiren bu canlılar, sevimli ve eğlenceli olmalarının yanı sıra toplu halde yaşayan canlılardır. Bu nedenle bakılmak istendiklerinde genellikle toplu olarak bakılması tavsiye edilir.

Şeker planörleri, planörleri sayesinde adeta uçuyormuş gibi çok uzun mesafelere zıplayabilirler. Hızlı hareket etmelerinin yanı sıra tırmanmayı da severler. Genellikle sakin yapıda olsalar da tehdit algıladıklarında ısırabilirler. Strese karşı hassas olan bu sıra dışı evcil hayvanlar, stresli oldukları durumlarda saklanma eğilimindedirler.

3. Kirpi

Kirpiler, sakin bir yapılarıyla bilinen sevimli ve harika hayvanlardır. İnsanlarla birlikte yaşamaya alıştıklarında sıra dışı evcil hayvanlardan biri haline gelirler. Sessiz ve sakin bir yapıları vardır, koşma, zıplama gibi hareketlerden uzaktırlar.

Keyifli olduklarında minik mırlamalar çıkaran kirpiler, genellikle fazla ilgiye ihtiyaç duymazlar. Bu özellikleri sayesinde yoğun iş temposuna ve uzun seyahatlere çıkan kişiler için ideal ev arkadaşları olabilirler, çünkü yalnız kaldıklarında rahatsızlık duymazlar.

Kirpiler, naif karakterleriyle bilinirler ancak küçük bünyeleri stresi kaldıramaz. Bu nedenle çocuklarla yaşadıklarında, çocukların oyun oynamak isteği onları strese sokabilir. Bu da kirpilerin kendilerini tehlikede hissetmelerine ve dikenli bir top haline gelmelerine neden olabilir.

Yürüyüş yapma veya koşma gibi ihtiyaçları olmayan kirpiler, bakımları oldukça kolay olan evcil hayvanlardır. Ev içinde koku veya kirliliğe yol açmazlar. Bu özellikleriyle bakımı en kolay ve en az maliyetli sıra dışı evcil hayvanlar arasında yer alırlar, bu sebeple fazlasıyla rağbet görürler.

4. Kapibara

Kapibara
Kapibara

Güney Amerika kökenli kapibaralar, sıra dışı evcil hayvanlar arasında yer alır. Kuru vücutlarını nemlendirmek için sulak alanlarda büyük gruplar halinde yaşayan kapibaralar, kemirgenler arasında en büyük türdürler.

Sağlam deri ve kalın tüyleri sayesinde -25 dereceye kadar olan sıcaklıklarda rahatça yaşayabilirler. Ortalama olarak 1.40-1.45 cm boylarında ve ortalama 70 kg ağırlığındadırlar. Dünyanın en büyük faresi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almaktadırlar.

Kapibaralar asla tek başına beslenmemelidir. Grup halinde yaşayan bu hayvanlar, evde beslendiklerinde de grup halinde beslenmelidir. Evde beslenmeleri zor olan kapibaralar, hızlı hareket ettikleri için ev içinde dağınıklığa neden olabilirler. Bu nedenle kendi yaşam alanları olmalıdır.

Kapibaralar dolaşmaktan hoşlanır, bu nedenle bahçeli bir ortamda beslenmeleri daha uygundur. Rahatça dolaşabilmeleri hem sizin hem de onların sağlığı için faydalıdır. Maliyetli ve bakımı zor olan kapibaralar, sahiplenilmeden önce çok iyi düşünülmesi gereken canlılardır.

5. Iguana

Iguana
Iguana

İguanalar, genellikle sinek ve böceklerle beslendikleri düşünülse de aslında otçul hayvanlardır. Kuru otlar, sebzeler ve meyveler iguanalar için doğru besin kaynaklarıdır. Meyve ve sebzelerle hazırlanan bir diyet programı onlar için sağlıklı bir yaşamın temelidir.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara göre bakımları oldukça zor olan iguanalar, sabır gerektiren bir eğitim sürecinden geçebilirler. Doğal yapıları gereği vahşi hayvanlar olan iguanalar, yaşam koşullarına bağlı olarak 20 yıl kadar yaşayabilirler. Uzun boylara ulaşabilen iguanalar, doğru beslenme koşullarıyla 2 metreye kadar uzayabilirler ve ortalama 8-9 kg ağırlığındadırlar.

Renklerine göre farklı türlere ayrılan iguanaların her renk için farklı bir beslenme gereksinimi vardır. Tehlike durumunda kendilerini çevrelerindeki renklere bürüyerek kamufle olabilen iguanaların su altında 30 dakikaya kadar nefessiz kalabilme özellikleri vardır.

Evde bakımı özel çaba gerektiren iguanalar için, doğal yaşam alanlarını aratmayacak şekilde bir yaşam alanı oluşturulmalıdır. Akvaryum veya kafesler uygun olabilir ancak iç tasarım, iguanaların yaşam ortamlarına uygun olmalıdır.

Düzenli aralıklarla yıkanması gereken iguanaların, deri değişim dönemlerinde eski deriyi kolayca atabilmesi için banyo yapmaları gereklidir. Su ile temas ettiklerinde hareketlenen iguanalar, derilerinin nem oranını dengelemek için suyu emerler. Günün büyük bir bölümünü hareketsiz geçiren iguanalar, sıra dışı evcil hayvanlar arasındadır.

6. Kaplan

BENGAL KAPLANI
BENGAL KAPLANI

Büyük kedilerin evcil hayvan olarak tutulması genellikle hoş karşılanmaz, ancak bazı kişiler tarafından yeni bir trend olarak evde beslenmeye başlanmıştır. Oldukça iri ve vahşi bir görünüme sahip olan kaplanlar, son derece asil bir duruş sergilerler. Ormanlar gibi doğal yaşam alanlarının dışında evlerde de yaşayabilirler, ancak doğal ortamlarında yaşamaları kesinlikle daha sağlıklıdır.

Son zamanlarda popülerleşen ve oldukça yüksek maliyetli olan kaplan beslemek, lüks bir uğraş olup sadece belirli bir kesim tarafından gerçekleştirilmektedir. Geniş bir alanda bakılmaları gereken kaplanlar, büyük bahçeli evlerde yaşamalıdır.

Yavru kaplanlar, yeni çıkan büyük keskin dişleri ve pençeleriyle oldukça tehlikeli olabilirler. Dişlerini kontrol altına almak için körleştirildiklerinde ise yemek yerken sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle evcil hayvan olarak bakılmak istense bile, kaplanın yine de kendine ait bir yaşam alanına sahip olması önemlidir.

7. Tarantula

Tarantula
Tarantula

Dünya genelinde yaklaşık 900 farklı türü bulunan tarantulalar, diğer örümcek türlerine kıyasla oldukça büyük boyutlara ve uzun tüylere sahip iri örümceklerdir.

Pek çok kişi tarafından Araknafobi’nin (örümcek korkusu) kaynağı olarak görülen tarantulalar, aslında bazı hayvanseverler tarafından oldukça sevilen canlılardır. Kendilerine ait yaşam alanlarında sessiz ve sakin bir şekilde yaşayan tarantulalar, uygun yaşam koşullarına sahip olduklarında 25 yıla kadar uzun bir ömre sahip olabilirler. Avuç içi kadar bir vücut boyutuna sahip olan tarantulalar, haftada bir veya iki kez solucan veya canlı böceklerle beslenmelidirler.

Diğer Hayvanlar Hakkında

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu