Blog

Argiope Lobata

Argiope lobata, halk arasında loblu örümcek olarak da isimlendirilir. Çok tehlikeli ve insana ciddi zararlar veren bir türdür. Çoğu kişi tarafından merak edilen bu örümcek hakkında sizin için bilgi topladık.

Argiope Lobata
Argiope Lobata

Genel olarak sıcak yerlerde yaşamayı seven bir örümcek türüdür. Akdeniz kıyılarında daha çok rastlanır. Ancak değişen iklim koşullarıyla birlikte iç Anadolu’da Ankara’da, Kahramanmaraş’ta ve Gümüşhane’de de görülmeye başlamıştır. İnsanlar daha önce görmedikleri bu türle karşılaşınca telaşlanmışlardır.

Dünyada ise Asya’da, Afrika’da ve Güney Avrupa’da görünmektedir. Açık kahve ve sarı tonlarında olan bu örümcek kendini kamufle etmektedir. Diğer örümceklere kıyasla çok kalıplılardır ve tehlikelilerdir.

Loblu Örümcek Nedir?

Loblu örümcek nedir? Diğer bir deyişle argiope lobata da denir ancak insanlar ona loblu örümcek adıyla tanır ve bilir.

Bu örümcekler, dişi olanlar erkeklere oranla hayli uzundur. Erkekleri 6 mm civarındayken dişiler 27 mm civarında olmaktadırlar. Erkek dişi arasında vücutsal farklılıklar da vardır. Örneğin dişinin karnı köşeli ve tırtıklıyken erkeklerin ki düz bir biçimdedir. Adlarını da zaten bu dış görünüşlerinden alırlar. Etçil beslenen bu hayvanlar ağlarına takılan hayvanlar ile yaşamını sürdürürler. Zehirli örümcek grubuna girerler.

Argiope Lobata Zehirli Mi?

Argiope lobata zehirli mi? Zehirli grupta yer alırlar. Diğer örümceklerden farklı bir ağ örme yeteneği vardır. Çapraz şekilde örerler. Bu sayede avlarını daha kolay yakalarlar. Kendilerini de ağa kamufle ederler. Ağa takılan hayvanları kendi zehriyle zehirler, öldürür ve sonra yer. Üreme dönemleri genel olarak sonbahardır. Böceklerin sayısının fazla artmasına engel olur.

Ancak zehrinin insanlar üzerinde bir etkisi yoktur. Küçük çocuklara duyarlı olabilir ancak yetişkinlere zararı dokunmamaktadır. Alerjisi olan insanlarda farklı tepkimeler ortaya çıkabilir bu yüzden böyle bir durumda em yakın hastaneye gitmekte fayda var.

Argiope Keyserlingi Zehirli Mi?

Argiope keyserlini zehirli mi? Avusturya’nın doğu kıyısında yaşayan bir örümcek türüdür. Diğer örümceklere görünüş olarak çok benzememektedir. Bu örümcek türü de loblu örümcek kategorisine girmektedir. Zehirli bir örümcek olan bu örümcek ağına düşen hayvanları zehriyle zehirler daha sonra sindirim enzimleriyle parçalayarak yer.

Görünümü x şeklindedir. Rengi kahve tonlarındadır. İnsanlar için zararlı bir tür değildir ancak alerjisi olan insanların mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir. Aynı durum bebekler için de geçerlidir. Yetişkinler kadar duyarlı olmayabilir.

Türkiye’de Zehirli Örümcek Türü Var Mı?

Türkiye’de zehirli örümcek türü var mı? Pek çok kişinin merak ettiği bu soruyu sizler için araştırdık. Karadul örümceği, insana zehrini geçirdiğinde ciddi zararlar veren bir türdür. Türkiye’de ise Akdeniz bölgesinde görülür. İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da da görülmüştür. Siyah renkte olan bu örümcek türü üzerinde kırmızı renkli noktalar bulunur. Isırması çok tehlikelidir. Bir çok belirti gösterir ve ölüme kadar gidebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda acilen bir hastaneye başvurun.

Diğer Konu Başlıkları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu