Blog

Ege Balıklarından Orfoz

Orfoz balığı,Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yaşam alanı olan kaya balıklarının bir türüdür. Dikenli yapıları ile öne çıkan bu tür, kızıl ve kahverengi tonlarında yer alır. Zehirli dikenleri sayesinde kendini tehlikelere karşı koruyan bu balıklar, ustaca tutularak avlanılması gereken balıklardır.

İri cüsseli bu balık, kaya ve taşlık alanlarda yaşam alanı bulur. Rengi itibariyle de rahatlıkla kamufle olabilecek yapıya sahiptir. Beyaz etli bu balık, son derece lezzetli balık türlerinin içerisindedir. Kolay bulunmayan orfoz türleri, ülkemizde sığ kayalık alanlarda yaşamaktadır.

Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde türleri azalmakla birlikte yine de varlığını sürdürür. İçerdiği B1, B3, B12 ve A vitamininin yanı sıra omega3 ile tam bir şifa kaynağıdır. Zihin fonksiyonlarını arttırıcı ve Alzheimer’i önleyici vitaminleri içerir. Demir ve fosfor kaynağı olması ve çinko içermesi, sağlık açısından faydalı balık türleri arasında yer almasını sağlar. 

Orfoz Özellikleri

Orfoz balıkları 180 santimetreye kadar büyüyebilen ve 60 kilograma kadar ulaşabilen güçlü, yırtıcı balıklardır. Kahverengi veya gri renktedirler ve üzerlerinde koyu benekler bulunur.

Orfozlar, kayalık kıyılar ve resifler dahil olmak üzere çeşitli deniz habitatlarında bulunur. Genellikle yalnız yaşarlar ve balık, kabuklu deniz canlıları ve kafadan bacaklılarla beslenirler.

Maalesef, aşırı avlanma nedeniyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Birçok ülkede orfoz avcılığı yasaklanmıştır.

Diğer Hayvanlar Hakkında

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu