Blog

Hangi Hayvanlar Yumurta İle Çoğalır

Canlılar yavrularını doğurarak ya da yumurtlayarak dünyaya getirir. Yumurtlayarak dünyaya getiren canlılar; kuş türlerinin tamamı, sürüngenlerin büyük bir kısmı, balıklar, amfibiler ve böcekler olarak sıralanabilir. Fakat burada ilginç olan bir kısım daha var. O da memeli kategorisine giren 2 türün de yumurtladığı.

Kuşların Yumurtaları

KUŞ YUMURTASI
KUŞ YUMURTASI

Yumurtlama denilince aklınıza çoğunlukla kuşlar gelir. Bu hayvanlar arasında yavrusunu doğurarak dünyaya getiren tek bir çeşit kuş türü bile yoktur. Hepsi yumurtlar ve yumurtaları birçok çeşit renkten oluşabilir ayrıca büyüklük açısından değişkenlik gösterebilir. Bu yumurtalar genellikle oval bir yapıya sahip olur. En büyük yumurtaya sahip tür devekuşudur. Bu yumurtaların ağırlıkları 1100 ila 1500 kilogram arasında değişkenlik gösterebilir.

Sürüngenlerin Yumurtaları

SÜRÜNGEN YUMURTASI
SÜRÜNGEN YUMURTASI

Sürüngenlerde genellikle çiftleşme organı bulunur. Bu nedenle döllenme iç kısımda gerçekleşir. Büyük bir bölümü de yumurtlayarak çoğalır. Bu yumurtalar lastik gibi yumuşak dokulu olabildiği gibi aynı zamanda bir kuş yumurtası gibi kolay kırılabilen bir formda da olabilir. Yumurtaların rengi genellikle saf beyazdır.

Balıkların Yumurtaları

BALIK YUMURTASI
BALIK YUMURTASI

Aralarında vatoz, balina, yunus ve köpekbalıklarının da bulunduğu bir grup balık türü doğurarak ürer. Bunlar haricinde kalan tüm balıkların yumurtlayarak çoğaldığı bilinir. Bu canlılar istedikleri zaman üreyemez, üremek için belirli dönemleri beklerler. Yumurtlayarak çoğalan canlıların tek seferde binlerce hatta bazen milyonlarca yumurta bıraktığı bilinmektedir.

 Amfibilerin Yumurtaları

KURBAĞA YUMURTASI
KURBAĞA YUMURTASI

Amfibiler iki yaşamlılar olarak bilinir. Yaşamlarının ilk bölümlerini suda geçirirken ikinci bölümlerini ise karada geçirirler. Gençlik dönemlerini suda geçirip karaya çıkan bu canlılar, üreme döneminde çoğunlukla tekrar suya gidip yumurtalarını suya bırakırlar.

Böceklerin Yumurtaları

BÖCEK YUMURTASI
BÖCEK YUMURTASI

Kuşlar, amfibiler, sürüngenler ve balıklardan oluşan omurgalılar grubu canlılar dünyasının sadece küçük bir bölümünü oluşturmakta. Canlıların çoğunu omurgasızlar olarak bilinen böcek türleri oluşturmaktadır. Böceklerin neredeyse tamamı yumurtlayarak ürer. Bu canlılar yumurtlarken bazı etkenlere ve koşullara dikkat ederek yavruların gelişebileceği bir ortama yumurta bırakma işlemi yapmaya özen gösterirler.

Ayrıca bazı omurgasız grubunda bulunan canlılar dış etkilere daha dayanıklı olması açısından yumurtaları kolonlar içine bırakmaktadır. Bu yumurtaların erginliğe erişme seviyesi bulunduğu ortama ve şartlara göre değişkenlik gösterebilir. Bu süre; 24 ila 38 gün arasındadır.

Diğer Başlıklar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu