Semender nasıl bir hayvandır? Semender Hakkında Bilgiler

Semender nasıl bir hayvandır; Semenderler amfibi sınıfında bulunan bir hayvan türüdür. Bu tür kurbağa familyasında yer alır fakat semenderler bir kurbağa türü değildirler. Semenderler geniş bir coğrafyada yer alır ve Amerika’dan Japonya’ya kadar bir çok ülkede görülebilirler.

Semender nasıl bir hayvandır

İsmi pek duyulmamış bu türün hayatta kalmak için çok farklı stratejileri kullandığını bilmenizi isteriz. Öyle ki bazılarının yüksek miktarlarda zehirli olduğunu da hatırlatmak lazım. Nefes alışları diğer hayvanlardan biraz daha farklıdır yani ağızdan değil derilerinin üzerinde bulunan kılcal damarlar sayesinde oksijen solurlar.

Semender Türleri

Her semender bir değildir. Bazısı dört ayaklıdır bazısı ise iki ayaklıdır. Bazıları hem karada hem de sularda yaşantısını sürdürürken bazı türler tamamen karada ya da tamamen suda olur. Hatta hiç su veya kara yüzü görmeden ağaç üzerinde son nefesini veren semender türü de mevcuttur.

Semender nasıl bir hayvandır

Türler kendi aralarında boyutsal olarak da çok farklılık gösterebilir. 5 cm’lik minik semenderler ve 1.5 metreyi bulan dev japon semenderlerini birbirleriyle kıyas etmek bile mümkün değildir. En ortak noktaları nemli ortamları seviyor olmaları ve genelde kayaların altında saklanıp kamuflaj yapmalarıdır. Gece avlanan bir tür oldukları için gündüzleri kayaların altında pineklemeyi severler.

Semenderler Neyle Belenir

Solucan, su pireleri ve küçük balıklar gibi deniz canlılarıyla beslenirler. Avlarına saldırmaları 1 saniye bazen daha kısa sürebilir. Hayatta kalmak için derilerinin üstünden kaygan bir sıvı olan mukus salgılarlar. Bu sıvı bazı türlerde zehirlidir. Düşman kendisini yemek istediğinde hüsrana uğrar çünkü semender göründüğü kadar basit bir av değildir. Bir kurbağanın bir semenderi yuttuktan kısa bir süre sonra öldüğü ve semenderin tamamen canlı şekilde geri çıktığını görebilirsiniz.  Sadece bu mukus değildir onların savunma mekanizması. Kertenkeleler gibi kuyruklarını bırakabilirler timsah gibi ölüm yuvarlanışı yaparak avdan sıyrılabilirler kıvrılmak suretiyle değişik şekiller alarak düşmanlarını şaşkına uğratarak zaman kazanıp kaçabilirler veya kendilerine teker şeklini verip yüksek yamaçlardan aşağı hasar almadan savurabilirler.

Ayrıca halk arasında şehir efsanesi gibi yayılmış bir inanışa göre semenderlerin ateşte yanmadığına inanılmaktadır. Bu bilginin kesin bir kanıtına henüz rastlanmış değildir…

Bilinen en büyük semender türleri: 

  • Çamur Semenderi
  • Yılan Başlı Semender
  • Kuzey Amerika Semenderi
  • Dev Japon Semenderidir.

Semender nasıl bir hayvandır konusunda umarım sizlere yararlı bilgiler sunmayı başarabilmişimdir.

Benzer Konular

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası