Vahşi Kedi Türleri

Vahşi Kediler

Vahşi Kedi Türleri ve Resimleri

Sri Lanka’nın yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren paslı kediden tutun, Rusya’nın Sibirya kaplanına kadar Dünya genelinde yaşamını sürdüren vahşi kediler ve özelliklerini sizlere bu makalede sunuyoruz.

Çoğumuza Vahşi kedi türleri nelerdir diye sorsak hepimizin vereceği cevap aslan, kaplan, jaguar ve leopar olacaktır. Halbuki henüz tanışmadığınız çok sayıda karizmatik vahşi kedi türleriyle makalemizde tanışacaksınız.

Kaplan  ( Panthera tigris )

kaplan tiger

320 kg ağırlığıyla Sibirya kaplanı dünyanın en büyük kedisidir. Fakat ne yazık ki kaplan aynı zamanda nesli en çok tehlike altında olan büyük kedi türüdür 🙁 Devamı >>

Aslan ( Panthera leo )

erkek-disi-aslan
erkek-disi-aslan

Aslanlar dünyanın en büyük ikinci kedisi olarak kabul edilir. Aslanlar gruplar halinde yaşarlar. Afrika aslanı ve Asya aslanı olmak üzere 2 tür aslan vardır. Devamı >>

Jaguar – Kara Panter ( Panthera onca )

panther-jaguar
panther-jaguar

Jaguar suyu çok seven 3. büyük kedi türüdür. İyi bir yüzücüdür ve nehir kenarında ağaçlarda dinlenirken gözlemlenir. Vücut büyüklüğüne göre en güçlü ısırmaya sahiptir. Güçlü çeneleri, Pantanal’daki en sevdiği avı olan yetişkin bir kaymanın kafatasını ezme kapasitesine sahiptir. Devamı >>

Leopar  – Pars ( Panthera pardus )

leopar
leopar

Leopar (Pars) 4 büyük kedi türünden biridir. Erkek leoparlar 90 kiloya kadar ulaşabilirler. Boyları kuyruk dahil yaklaşık 2,5 metreye ulaşabilirler. Erkek parslar dişilere göre %40 daha büyük olabilir.

Kar leoparı  ( Panthera uncia )

kar-leopari
kar-leopari

Dağların hayaleti lakabıyla karşınızda kar leoparı. Kar leoparları dünya üzerindeki en elverişsiz ortamlardan birinde, Orta Asya’nın yüksek rakımlı sıradağlarında yaşıyorlar.

Dumanlı Pars – Bulutlu Leopar ( Neofelis nebulosa)

bulutlu-leopar
bulutlu-leopar

Büyük kedi türlerinin en küçüğü olan bulutlu leopar aynı zamanda en akrobatik olanıdır. Uzaktan leopara benzer. Kedi ailesindeki en iyi tırmanıcılardan biridir.  Bu kediler genelde tek başlarına yaşarlar. Geçmişte kürkü için ciddi sayıda avlamıştır. Nesli tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır.

Sunda Bulutlu Leopar ( Neofelis diardi)

sunda-bulutlu-leopar
sunda-bulutlu-leopar

2016 yılına kadar bulutlu leoparın tek bir tür olduğuna inanılıyordu. Ancak genetik analiz sonucu bulutlu leoparların aslında yaklaşık 1,5 milyon yıl önce anakaradaki kuzenlerinden ayrılan ayrı bir tür olduğunu ortaya çıkardı. Dumanlı leoparlara göre biraz daha küçük ve daha koyu renkli olurlar.

Borneo altın kedisi ( Catopuma badia)

Borneo-altin-kedisi
Borneo-altin-kedisi

Vahşi kedi türlerinin en az tanınan ve seyrek rastlanılan kedi türüdür. Yalnızca Borneo adasında bulunur. Asya altın kedisine benzese de ondan daha küçüktür.

Asya Altın Kedisi ( Catopuma temminckii )

asya-altin-kedisi
asya-altin-kedisi

Nadiren görülen bir diğer kedi olan Asya Altın kedisi, Hindistan’da yaşayan kedi türüdür. Hiç lekesi yoktur ve kalın kürkü vardır. Yüzünde beyaz ve siyah benekler bulunur. Kuşlarla ve küçük memelilerle beslenirler.

Mermer Kedisi ( Pardofelis marmorata)

mermer-kedisi
mermer-kedisi

Mermer kedileri evde beslediğimiz kedilerden biraz daha büyük olurlar. Uzun kuyruğu ve güzel desenli kürküyle en güzel görünen küçük kedilerden biridir. Başarılı tırmanıcıdır ve ömrünün çoğunu ağaçlarda geçirir.

Serval ( Leptailurus serval)

serval
serval

Serval, çok uzun bacakları, büyük kulakları ve kısa kuyruğu olan sıra dışı görünümlü vahşi bir kedi türüdür. Çok yükseğe sıçrayabilir.

Karakulak

Karakulak
Karakulak

Karakulaklar oldukça akrobatik vahşi kedi türüdür. 3 metre havaya sıçrayabiliyor ve kuşları avlamakta ustalar. Dış görünümü olarak Vaşaklara çok benzerler.

Oselo  ( Leopardus pardalis )

oselo
oselo

Oselo çok güzel benekli kürkü sahip gösterişli bir vahşi kedidir. Nesilleri tehlike altında olduğundan dolayı koruma altındalar.

Margay ( Leopardus wiedii)

Margay
Margay

Margaylar tamamen ağaçlarda avlanma yeteneğine sahiptir. Dış görünüş olarak oseloya çok benzerler. Kuyrukları uzundur.

Pampa Kedisi

pampa-kedisi
pampa-kedisi

Pampa kedisi gece avlanan yırtıcı kedi türüdür. Kuşlarla ve kemirgenlerle beslenirler. Pampa kedisi, Brezilya ve Patagonya da yaşarlar.

Kaplan Kedisi

kaplan-kedisi
kaplan-kedisi

 Kaplan kedileri Güney Amerika’ya özgü vahşi kedi türüdür.  Latin Amerika’nın tropik yağmur ormanlarında yaşarlar. Çoğunlukla yerde yaşamalarına rağmen çok iyi tırmanıcıdırlar.

Şili Orman Kedisi

sili-orman-kedisi
sili-orman-kedisi

Şili orman kedisi Kuzey ve Güney Amerika yaşayan yaban kedilerinin en küçüğüdür. Şili ormanlarında yaşamını sürdürür. Şili orman kedisi de çok iyi tırmanıcıdır. Kuşları, küçük sürüngenleri, küçük memelilerle beslenirler.

And KedisiLeopardus jacobita)

and-kedisi
and-kedisi

And dağ kedisi dünyada en nadir görülen vahşi kedilerden biridir. Bundan dolayı And kedisi hakkında bilimsel veriler tam olarak belli değildir.

Kanada vaşağı ( Lynx canadensis ) 

kanada-vasagi
kanada-vasagi

Vaşak soyunun en kuzeydeki üyesi olan Kanada vaşağı, Alaska, Kanada ve Kuzey Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam sürmektedir. En ayırt edici özelliği kalın kürkle kaplı devasa pençeleridir. Büyük pençeler kar ayakkabısı görevi görür.

Yaban Kedisi

yaban-kedisi
yaban-kedisi

Dünyadaki kedi türleri hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Diğer Konu Başlıkları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu