Başkalaşım Geçiren Canlılar

Başkalaşım geçiren canlılar başta kelebek olmak üzere, uğurböceği ve kurbağa gibi canlıların tümünü ifade eder. Başkalaşım geçiren canlılar yaşam hayatına tırtıl olarak başlar. Tırtıllar güçlü çeneye yapısına sahiptir. Yumurtlama döneminden sonra besini yapraklardan alır. Gelişimini tamamlayan tırtıl pupa çevresine ördüğü kozayı delerek kelebek olarak dışarı çıkar. İpek üreticilerini yakından ilgilendiren bu durum, tırtılın kozayı delmeden önce onları işlemeye başlar.

Başkalaşım Geçiren Canlılar

Hangi Hayvanlar Başkalaşım Geçirir?

Başkalaşım geçiren canlılar 6 grupta sıralanır.

1- Kurbağalar: Yumurtlama döneminde yumurtadan çıktığı ilk andan itibaren su içerisinde solungaç sonumu yapar. Başkalaşım geçirmeye başladığı andan itibaren başkalaşım geçirdikten sonra ki olgunluk dönemine kadar akciğer ve deri solunumu yaparak yaşamını sürdürür.
2- Eklem bacaklılar: Eklem bacaklılar kendi aralarında ‘’ Örümcekler, böcekler, kabuklu canlılar ve çok yönlü ayaklılar’’ olmak üzere 4 farklı gruba ayrılır. Yumurta ile çoğalırlar. Yumurtadan kurtçuk doğar. Buna larva adı verilir. Yetişkin dönemine kadar uzun bir uygu dönemine sahiptir. Bu döneme de pupa denir.
3- Sürüngenler: Sürüngenler denizde yaşayan canlıların bir araya gelmesi ile oluşur. Denizin dibine yapışarak yaşamlarını sürdürür. Ömürleri ortalama 7-8 yıl kadardır. Belirli dönemden sonra süngerinde kopma meydana gelmezse çürür.
4- Mercanlar: Mercanlar döllenme yaşandıktan sonra kirpikli larva ile meydana gelir. Kirpikli larva ise minik kurtçuğa benzer. Kirpikli larvanın kirpikleri sayesinde belirli bir süre zarfında yüzer. Daha sonra kendini kayaya sürükler. Gelişimini tamamlayan mercanlar polip halini alır. Bu sayede ‘’kalkerli(kireçli) bir ilkelet salgılar.
5- Yumuşakçalar: Yumuşakçalar salyangoz, mürekkep balığı, midye, ahtapot, sümüklü böcek ve istiridye olarak gruplarda toplanır. Vücut yapıları yumuşaktır.
6- Derisi dikenliler: Deniz hıyarı, deniz yıldızı ve deniz kestanesi derisi dikenliler grubuna girer. Üzerlerinde dikenleri bulunur. Diken vücutlarında ki diken sayesinde kendilerini korurlar. Suda yaşayarak yaşamlarını sürdürerek solunum yaparlar.

Başkalaşım Hangi Canlılarda Görülür?

Başkalaşım Geçiren Canlılar

Başkalaşım geçiren canlılar doğada yaşamlarını sürdürmeye çalışır. Başkalaşım geçirenler arasında kurbağalar, eklem bacaklılar, mercanlar, yumuşakçalar, derisi dikenliler gibi canlılar yer alıyor. İnternet arama sayfalarında ‘’yılan başkalaşım geçirir mi? arı başkalaşım geçirir mi?‘’ sorusun da en fazla aranan soru olduğunu söyleyebiliriz.
Başkalaşım geçiren hayvanlar arasında kurbağalar soğukkanlı canlıların başında gelir. Nemli bölgelerde yaşamlarını devam ettiren canlılardır. Kirli kan akciğerlerinde temizlenerek yenilenir. Eklem bacaklılarda ise, yumurta ile ürerler. Sürüngenler arasında yer alan canlılar dışında kertenkele başkalaşım geçirir mi? sorusu oldukça fazla merak edildiğini söyleyebiliriz. Eklem bacaklılarda, örümcekler, çok ayaklılar, böcekler pupa döneminden sonra kabuk içerisinde salgıladığı ipekten ürettiği koza çevresinde bulunur.

Yılan Başkalaşım Geçirir mi?

Doğada bulunan her canlı için başkalaşım geçirdiğini söylemek mümkün değildir. Canlıların başkalaşım geçirmesinin temel nedeni yumurta içerisinde yeterli seviyede beslenememesi ve besin bulma güdüsüyle yumurtanın dışına çıkmasıyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Başkalaşım geçiren canlılar hangileridir? Sürüngenlerin başkalaşım geçirdiğini belirtmiştik. Omurgasız tüm canlılar sürüngen canlılardır. Kelebek başkalaşım geçirir mi? Kelebeğin üremesini hepimiz biliyoruz. Tırtıl halinde ki kelebek 3 dakika içerisinde kelebeğe dönüyor. Doğal olarak sürünen tırtıl kelebeğe dönüşerek, ucan bir canlı olarak karşımıza çıkıyor.

Başkalaşım geçiren canlılar doğanın güzelliği etkiler. Tüm canlılar tabiatın kanununa uygun yaşamlarını sürdürür. Denizde, havada, karada yaşamlarını sürdüren başkalaşım geçiren canlılar farklı özelliklere sahiptir. Başkalaşım geçiren canlılar farklı yerlerde yaşamlarını sürdürür. Tabiat gereği doğa kanunlarına uygun şekilde yaşamak zorundadır. İpek üreticileri tırtılın kozayı delmeden önceki önce işlemeleri sayesinde istenilen seviyede görevini yerine getiremezler. Başkalaşım evresi yaşayan canlılar sayesinde doğa kendini yeniler. Dahası için ⇾ https://www.turkcebilgi.com/baskalasim-geciren-hayvanlar

Faydalı Yazılar

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası