Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar

Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar – Tembel Hayvan Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenleri Bu Yazımızda Derledik.

Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar

Tembel hayvan son zamanlarda çok fazla merak edilmeye başlandı. Kaplumbağaları geçecek derecede yavaşlığı ve tembelliğiyle birçok kişinin dikkatini çeken tembel hayvan neden tembel? Diye araştırılma yapanlar dahi var. Bizlerde bu yazımızda sizler için, tembel hayvan hakkında bazı bilgilerden bahsedeceğiz.

Tembel Hayvanın Hayat Biyografisi

Ağaçların tepelerinde yaşayan sevimli ve uyuşuk olan bu hayvanlar, Orta ve Güney Amerikanın tropikal ormanların da yaşamını sürdürürler. Hayatlarının büyük bir çoğunu gölgelikte, uyuklayarak ve avcılardan saklanarak geçirirler.

Yalnız yaşarlar ve gölgelik sarmaşıkları kullanarak ağaçtan ağaca seyahat ederler. Brezilya ve Panama gibi yerlerde bulunan bu tuhaf ve harika hayvanların hayatta kalmak için sağlıklı ormanlara ihtiyacı var. Tembel hayvanlar hakkında diğer bilgiler için yazmızı okumaya devam edin.

Tembel Hayvan Neden Tembel?

Tembel hayvan neden tembel diye çok fazla merak edenler için şunları söyleyebiliriz.

Metabolizma hızları son derece düşüktür. Bu da ağaçların arasında durgun ve yavaş bir hızda hareket etmeleri anlamına gelir. Ortalama olarak, tembel hayvanlar günde 35/40 metre yol alır – Bir futbol sahasının yarısından daha az!

Görmeleri ve işitmeleri de zayıf olduğundan oldukça yavaş hareket ederler. Çok iri bir yapıları vardır. İki ve üç parmaklı türü vardır. O kadar yavaş hareket ederler ki, neredeyse en yavaş hayvan olan kaplumbağaların bile tahtını çalabilirler.

Elbette bu yavaşlıklarının kendilerine de bir hayli faydası olduğu aşikar. Hayatta kalmak için çok enerjiye ihtiyaçları yoktur bu yüzden de yiyecek kapasiteleri azdır. Vücutlarının ısıları diğer hayvanlara nazaran daha düşük seviyededir. Otçul bir hayvandır ve bütün zamanını yüksek ağaçların tepelerinde gizlenip uyuyarak geçirmektedir.

Tembel hayvanlar ne sıklıkla uyur?

Tembel hayvanlar günde yaklaşık 15 saat uyurlar. Ağaçların arasında sadece dokuz saattir. Düşük vücut sıcaklığını korurlar ve vücut sıcaklıklarını düzenlemek için gölgede hareket ederler.

Tembel hayvanlar ne yer?

Tembel hayvanlar yaprak, ince dallar ve tomurcuklar ile beslenir. Hayvanların kesici dişleri olmadığı için, sert dudaklarını birbirine vurarak yaprakları keserler. Düşük metabolizma hızı, tembel hayvanların nispeten az yiyecekle hayatta kalabileceği anlamına gelir.

Tembel hayvanlar yüzmeyi biliyor mu?

Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar

Şaşırtıcı bir şekilde, tembel hayvanlar güçlü yüzücülerdir. Bazen ağaç tepelerinden suya düşünce, suda ilerlemek için uzun kollarını kullanırlar.

Tembel Hayvanın Adı Ne? Tembel Hayvan Kaç Sene Yaşar?

Tembel Hayvan

Tembel hayvanın adı ne diye merak ediyorsanız, Latince ve Yunanca ’da “Yaprak Seven” anlamına gelmektedir. Bilimsel adı ise Folivora dır. Türkiye’de ise tembel hayvan deniliyor. Tembel hayvan kaç sene yaşar? Sorusunu da bir hayli merak edenler var elbette. Araştırmalarımıza göre, tembel hayvanlar 20 ila 30 yıl arası yaşama ömrüne sahip. Hayatta kalmak için ise, sürüngen ve böcek türlerinin yanı sıra ağaç yapraklarını da oldukça tüketmektedirler.

Tembel Hayvan Türkiye’de Yaşar mı?

Tembel hayvan Türkiye’de yaşar mı sorusunun cevabı olarak, Türkiye’deki Darıca Hayvanat bahçesini söyleyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de hiç bulunmayan bu hayvan türü Güney Amerika’dan iki adet Türkiye’ye getirildi ve şu an Darıca Hayvanat bahçesinde bulunmaktalar.

Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar, Tembel hayvan Türkiye de yaşar mı, Tembel hayvanlar yüzmeyi biliyor mu? Tembel hayvanlar ne sıklıkla uyur gibi bir çok sorunun cevabını web sitemizde bulabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.worldwildlife.org/stories/why-are-sloths-slow-and-six-other-sloth-facts

Tembel Hayvan Irkları

  • İki parmaklı tembel hayvan
  • Üç parmaklı tembel hayvan
  • Yeleli tembel hayvan
  • Hoffmann Tembel Hayvanı
  • Cüce tembel hayvan
  • Mylodon Nesli tükenmiş
  • Dev Yer Tembel Hayvanı (Giant ground sloth) Nesli tükenmiş

Benzer Başlıklar

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası