Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları. Bu hayvanlar neden aramızdan ayrılıyor? Yok oluşlarının sebebi nedir? nesli tükenen hayvanlar hangileri, Nesli tükenen hayvanların fotoğrafları adlı çalışmamızda bunların cevaplarını fazlasıyla bulabileceksiniz.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

Hayvan nesillerinin tükenmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunların başında iklimsel ısınma veya soğuma gibi doğal olaylardan ötürü nesilleri tükenenler, deniz seviyesindeki değişikliklerden, tarım arazileri genişledikçe ve ormanlar kesildikçe habitat tahribatından dolayı soyu tükenenler, kirlilik, aşırı avlanma gibi ana nedenlerden dolayı maalesef aramızdan ayrılıyor.

Tabi birde bununla birlikte, giderek artan iklim değişikliğinin hayvanlarda yok oluşu tetiklediği düşünülüyor.

1. Yaban Öküzü (Aurochs)

Yaban öküzleri insanlar için mükemmel bir av odağı idi. Bu devasa hayvanların bazı kalıntıları müzelerde yer alırken Fransa, Lascaux Mağarasında tarih öncesine ait resimleri de bulunuyor! Yaban öküzleri büyük olasılıkla günümüz ineklerinin atalarıdır, ancak normal bir sığırdan çok çok daha büyüktüler. Boyları1,85 m yüksekliğe kadardı (Ortalama bir insandan çok daha uzun!). Yaban öküzlerinin sonuncusu, 1627’de Polonya’da öldüğü söyleniyor.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

2. Altın kurbağa (Golden toad)

Son olarak 1989 yılında Kosta Rika yağmur ormanlarında görüldü ve 1994’te neslinin tükendiği ilan edildi.  Nesli Tükenme Nedeni: Kirlilik ve küresel ısınmanın yok olmasına yol açtığı düşünülüyor.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

3. Orta Afrika Beyaz Gergedanı (Northern white rhinoceros)

Şu anda dünyada kalan sadece iki tane Orta afrika beyaz gergedanı var. Najin ve Fatu (Her ikisi de dişi), Kenya da kaçak avcılardan korunma altında yaşıyorlar. Orta afrika beyaz gergedanın son erkeği ise 19 Mart 2018’de öldü 🙁

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

4. Mozaik Kuyruklu Sıçan (Bramble Cay melomys)

Ne yazık soyu tükenmiş kemirgen türlerinden biridir. 2016 yılında nesli tükendiği açıklanmıştır. İklim değişikliği nedeniyle yok olduğu söyleniyor.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

5. Spix Amerika papağanı

Spix Amerika papağanlarının vahşi doğada neslinin tükendiği bilinmekte. Canlı mavi tüyleriyle tanındığı için Küçük Mavi Amerika Papağanı olarak da anılırdı. Nesli Tükenme Nedeni olarak Spix Macaw, habitat tahribatı, yasadışı yakalama tuzakları ve ticaret nedeniyle vahşi doğada yok oldu bilinmekte.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

6. Batı Afrika Kara Gergedanı

Batı Afrika Kara Gergedanı, Afrika’nın güneydoğu bölgesinde yaygın olarak görülen türdü. Boynuzlarının tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu ve bu da aşırı avlanmalarına yol açıyordu. 1930’larda türleri korumak için koruma önlemi alındı, ancak sayılar düşmeye devam etti. Son Batı Afrika Kara Gergedanı 2006’da Kamerun’da görüldü. 2011’de resmen neslinin tükendiği ilan edildi.

Boynuzları için nesli tükenen bu iki boynuzlu gergedanların görme yeteneği çok zayıftı ve yaklaşan tehditlere karşı erken uyarı sistemi olarak kuşları (öküz kuşlarını) kullandıkları biliniyor!

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

7. Çin Nehir Yunusu

Çin nehir yunusu Çin’deki Yangtze Nehri’nde yaşayan yunus balığı türüydü. Bu memeliler 1.5 metre boylarında yunus türleri içinde en küçüğü olarak bilinirdi. Küçük gözleri ve çok zayıf görüşleri nedeniyle kolay avlanmaktaydılar. Çok uzun asırlardır Yangtze nehrinde yaşamını sürdüren bu hayvanların sayıları 1950’lerden itibaren büyük ölçüde azaldı. 

Çin sanayileştikçe nehir balıkçılık, ulaşım ve hidroelektrik için kullanıldı. Buda nehirde yaşamını sürdüren yunuslar üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu.  Resmi olarak nesli tükenmiş olarak kaydedilmemesine rağmen, 2002’den beri kimse Yangtze nehrinde Yunus görmedi.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

8. Pirene Dağ Keçisi – Pyrenean Ibex

Pirene Dağ Keçisi’nin yok olmasının kesin nedeni bilinmemektedir. Bilim adamları, kaçak avlanma ve diğer memeli hayvanlarla yiyecek ve yaşam alanı için rekabet edememe gibi faktörlerin olduğuna inanıyor. Son Pirene dağ keçisinin, 2000 yılında kuzey İspanya’da devrilen bir ağaç tarafından öldüğü biliniyor. Resimde müzeye konulmuş bir maketi bulunuyor.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

9. Göçmen Güvercin

Göçmen güvercinleri, bir zamanlar Kuzey Amerika’da ve dünya da en bol kuş türüydü. 1 Eylül 1914’te Martha adlı yaşlı göçmen güvercini Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde öldü. Onun ölümüyle birlikte tüm türleri yok olmaya başladı ve soyları tamamen ortadan kalktı.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

10. Tasmanya Kaplanı

Tasmanya kaplanı Avustralya da yaşayan büyük bir etçil yırtıcı ve keseli hayvandı. Kaplanlarla alakası olmayan bu canlı daha çok, orta veya büyük boy bir köpek görünümündeydi. Ancak üzerindeki çizgiler kaplana benzetilmesine neden oluyordu.  Son vahşi Tazmanya Kaplanı 1910 ile 1920 yılları arasında öldürüldü ve sonuncusu olan 1936’da Tazmanya’daki Hobart Hayvanat Bahçesi’nde öldü.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

11. Stellers Denizineği

Deniz ineğini 1741’de doğa bilimci George Steller tarafından keşfedildi ve adını da buradan aldı. Stellers Deniz İneği, büyük bir otçul memeliydi.  8-9 metre civarında ve yaklaşık 8-10 ton ağırlığındaydılar. Denizineklerinin evcil olduğuna ve zamanının çoğunu yosun yiyerek geçirdiğine inanılıyordu. Deniz inekleri avlanılarak nesillerinin tükendiği biliniyor.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

12. Büyük Dalıcımartı

Kuzey Atlantik’te ve Kuzey İspanya da yaşamış büyük ve uçamayan balıkçıl bir kuş türüydü. İlk bakışta bir pengueni andırıyordu. Büyük dalıcı martıların ortalama yüksekliği 75-85 cm arasında ve yaklaşık 5 kg ağırlığındaydı.  Su altında avlandığın dan dolayı güçlü bir yüzücüydü. Rivayete göre yaşayan son dalıcı martıların ölüm sebebi ise, büyük bir fırtınanın çıkması sonucu, bu kuşların bir cadı olduğuna ve fırtınaya neden olduğuna inanlar tarafın dan öldürdüğü söylenmekte.

13. Dodo

Dodo 1 metre boylarında ve 20 kilo civarlarında uçamayan bir kuş türüydü. 17. yüzyılın sonlarında soyu tükendiği söylenmekte. Dodo ya ait sadece tahmini çizim görselleri mevcut. Son dodo türleri 1662’de  görüldüğü söyleniyor.

14. Yünlü mamut

Günümüzün filleri ile yakın bir ilişkisi olduğuna inanılan devasa bir memeli türü. Atalarının yaklaşık 3,5 milyon yıl önce Afrika’dan göç ederek kuzey Avrasya ve Kuzey Amerika’ya yayıldığı söyleniyor. Yünlü Mamutların 4 metreden uzun boylu ve 6 tonun üzerinde ağırlıkta olduğu ön görülüyor. Dişlerinin uzunluğu ise 5 metre civarında.

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları

15. Kılıç dişli Kedi

 Kılıç dişli Kaplanlar veya Kılıç dişli Aslanlar olarak da bilinirler. Dişleri 50 cm uzunluğunda etobur hayvanlardı.  Ağızlarını bir aslanın neredeyse iki katı genişliğinde 120 derecelik bir açıyla açabildiği söyleniyor. Av kaynakları tembel hayvanlar ve Mamutlar geldiği söyleniyor. Nesillerinin tükenme nedeni avladıkları büyük otçulların azalması ve yok oluşuyla bağlantılı olabileceğine inanılıyor.

17. Tecopa Pupfish

Bu muhteşem küçük balıklar, bir zamanlar ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Death Valley’deki iki kaplıcanın sularında yüzüyordu. Sıcak suda yaşayan balık türüydü. Ancak 1965’te, yaşadıkları kaynakların bir hamam dönüştürülmesiyle birlikte su, balıkların hayatta kalamayacağı kadar sıcak ve tuzlu hale geldi. Sonuç olarak, 1970 yılında, Nesli Tükenmekte Olan Hayvan Türleri Listesine eklendi – Maalesef çok geçti. 1981’de, Nesli Tükenmiş Balık türü olarak ilan edildi.

18. Bachman’ın bülbülü

Soyu tükenmiş kuş türü.

19. Bubal hartebeest

Soyu tükenmiş Antilop türü

20. Hazar kaplanı

Soyu tükenmiş kaplan türü

21. Yunnan lake newt

Soyu tükenmiş semender türü

22. Rotund rocksnail

Soyu tükenmiş salyangoz türü

23. Guam flying fox

Soyu tükenmiş yarasa türü

24. Sicilya kurdu

Nesli tükenmiş kurt türü

25. Crescent nail-tail wallaby

Nesli tükenmiş kanguru türü

26. Japanese sea lion

Soyu tükenmiş deniz aslanı türü

27. Pinta Island tortoise

Soyu tükenmiş kaplumbağa türü

28. Mylodon (Tembel Hayvan)

Tembel hayvan türüdür. Uzunluğu 3 ila 4 metre arasında değişkenlik göstermekteydi. Bilinen en büyük tembel hayvanlardan birisiydi.

29. Dev Yer Tembel Hayvanı (Giant ground sloth)

1788 yılında türünün ilk kalıntıları Lujan nehri kıyısında Dominiken rahip Manuel Torres tarafından bulunmuştur. 1 yıl sonra Madrid’e gönderilen kalıntılar Juan Bautista Bru tarafından parçaları bir araya getirildi. Sonrasında ise ünlü Fransız doğa bilimci Georges Cuvier bu canlının detaylı bir incelemesini yapmıştır. Sonuç olarak Dev Yer Tembel hayvan cinsleri içinde en büyük boyutlara ulaşabilen bir cins olduğu ortaya çıkmıştır. Uzunluğu 6 metre, ağırlığı ise yaklaşık 4 tona ulaşabilmekteydi.

Soyu Tükenmiş 14 Kurt Türü

Nesli tükenmiş 14 kurt ırkı

 1. Honşu Kurdu
 2. Hokkaido Kurdu
 3. Florida siyah kurdu (Florida black wolf)
 4. Buffalo Kurdu
 5. Texas wolf (Texas Kurdu)
 6. Banks Adası Tundra Kurdu
 7. Kenai Peninsula wolf
 8. Cave wolf (Mağara kurdu)
 9. Manitoba wolf
 10. Canis lupus youngi (Güney Rocky Mountain kurdu)
 11. Cascade mountain wolf (Çağlayan Dağlar kurdu)
 12. Mogollon mountain wolf (Mogollon dağ kurd)
 13. Gregory’s wolf (Gregory’nin Kurt)
 14. Sicilya kurdu

Soyu Tükenmiş 10 Köpek Türleri

Nesilleri tükenmiş 10 köpek ırkı

 1. Turnspit dog
 2. Ayı köpekleri
 3. Kuri
 4. Paisley Terrier
 5. Braque du Puy
 6. St John Köpeği
 7. Cordoba Dövüş Köpeği
 8. Talbot Tazısı 
 9. Amphicyon
 10. Molossus

Soyu Tükenmiş 10 Ayı Türü

 1. Büyük Yüzlü Dev Ayı
 2. Arctotherium
 3. Mağara ayısı
 4. Atlas ayısı
 5. Ursus minimus
 6. Ursus deningeri
 7. Dinocyon
 8. Ursavus
 9. Tremarctos
 10. Indarctos

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Soyu tükenmiş hayvanların isimleri, nedenleri ve fotoğrafları hakkında sayfamız sürekli güncellenecektir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası