Tembel Hayvanlar – Dünyanın en yavaş, en uyuşuk ve miskin hayvanları

Tembel hayvanlar isimleri listesinde dünyanın en yavaş, miskin ve uyuşuk hayvanları yer alıyor, Yavaş hareket eden hayvanlar hangileri? En miskin olan hayvanlar adlı çalışmamız da hal ve hareketleri en tembel hayvan olanları ele aldık. Her canlı ayrı fiziksel özelliklere sahiptir. Bir yanda saat te 130 km hıza ulaşan çita öte yanda ise 0.2m/s yol alabilen tembel hayvanlar. Dünyanın en tembel, yavaş ve uyuşuk hayvanları nelermiş gelin birlikte öğrenelim.

10- Deniz inekleri (Manatee)

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Manatlar veya deniz inekleri miskin hayvanlar listemizde 10. sırada. Denizin alt tabakadaki bitki ve kökler ile beslenirler. Dipte “yürümek” için yüzgeçlerini kullanırlar. Çoğu zaman beslenmek ve dinlenmekle meşgullerdir. Bu da onları oldukça yavaş hareket eden hayvanlar listesine sokuyor. Omurgasız türleri saymazsak suda yaşayan en yavaş hayvan türü Deniz ineği diyebiliriz. Genel olarak yüzme gereksinimi duyduklarında saatte  5 ila 8 km hıza çıkabilirler. Deniz inekleri 500 kg, 800 kg hatta 1 ton ağırlığın da canlılardır. 2 yılda bir yavru doğururlar. Yavruları ortalama 30 kg ağırlığında dünyaya gelirler. Deniz ineklerinin hem tatlı suda hem de tuzlu suda yaşayan türü mevcuttur. Deniz inekleri tembel hayvanlar lisemizde 10 sırada yerini alıyor.

9- Gila Canavarı (Gila Monster)

Saatte 2.4 km Hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

En yavaş hayvanlar listemizde Gila canavarı 9. sırada bulunuyor. Gila canavarı etcil, aynı zamanda zehirli ve Kuzey Amerikaya özgü en büyük kertenkele türüdür . Fakat hızları oldukça yavaş olduğundan dolayı insanlar için çok az tehdit oluşturuyorlar. Gila canavarı 30 ila 40 yıl arasında yaşama ömürleri vardır. Gila canavarı düşük metabolizmaya ve en düşük kertenkele hızına sahip tir. Gila canavarlarının hızı ortalama saatte 2.4 km dir. Bu canavarlar yaşamlarının% 90’ını yeraltındaki yuvalarında veya kayalık barınaklarda geçirirler. Gila canavarları çakallar, porsuklar ve yırtıcı kuşlar tarafından avlanırlar. Gila canavarları ağaçlara ve kaktüslere tırmanabilirler.

8- Yavaş Loris (Primat)

Saatte 1.9 km Hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Yavaş lorislerin kafaları yuvarlak, burunları küçük ve gözleri büyüktür. Kol ve bacak uzunlukları hemen hemen eşittir. Uzun ve esnek bir gövdeye sahiptirler.  Güneydoğu Asya’ya özgü orta büyüklükte primatlardır. İnsan gibi elleri vardır. Çok yavaş bir hareket kabiliyetine sahiptirler. Loris, Saatte en fazla 1.9 km hız yapabilir . Tehdit edildiğinde hareketsiz kalırlar. Yavaş lorisler yavaş ürerler. Dünyanın tek zehirli primatları oldukları için de sıra dışı bir hayvandır. Bu canlıların ağızlarında ve dirseklerinde toksinler vardır, kürklerini hem yırtıcıları caydırmak hem de av peşinden gitmek için toksinlerle kaplarlar.

7- Deniz Atı ( Sea Horse)

Saatte 0.015 km hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Deniz Atları, dünyanın dört bir yanındaki tropikal sularda bulunan özel canlı türüdür. Diğer balık türlerinden farklı olarak, gizemli vücut yapıları nedeniyle çok fazla hareket yapmaya müsait değillerdir. Bu yüzden de en yavaş hayvanlar listesine girmeyi başardılar. Deniz atları aşırı avlanma nedeniyle Denizatı nüfusu tehlike altına girmiştir. Denizatları normalde tek eşlidir, ama bazı türleri sürü halinde yaşarlar. Tek eşli olanlar, aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için sabahları ve akşamları birbirlerine kur yaparak karşılarlar. Diğer zaman dilimlerinde birbirlerinden ayrı şekilde yiyecek aramakla geçirirler.

6- Muz Salyangozu (Banana slug)

Saatte 0.48 km Hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Muz sümüklüböceği, kabuğu olmayan yumuşakça hayvan üyesidir. Kas kasılması yoluyla hareket etmeleri, onları en yavaş hayvan türlerinden biri yapar. Sümüklü böcekler çoğu zaman beslenmek ve yumurtlamak için yerin altında bulunurlar.  Ayrıca nemli bir ortamda birkaç yıl yeraltında yaşama kapasitesine sahiptirler.

5- Koala

Satte 10 km Hız

Koalalar  Avustralya ya özgü, ağaçlarda yaşamını sürdüren keseli memeli hayvan türüdür. Koalalar da tembel hayvanlar sınıfındadır. Düşük metabolizma hızına sahiptir. Çok iyi koku alma duyusuna sahiptirler. Görme güçleri zayıf olduğundan dolayı zamanlarının çoğunu ağaçlarda okaliptüs yaprakları yiyerek ve fazla hareket etmeden, bol bol uyuyarak geçirirler. 20 saat kadar uyudukları söyleniyor. Koalalar kuyruksuz bir hayvandır. 6 yaşından sonra koalaların çiğneme dişleri aşınır ve çiğneme yeteneğini kaybederler. Tamamen dişleri aşınan koalalar açlıktan ölürler.

4- Amerikan Çulluğu (American woodcock)

Saatte 26-46 km Hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Kuşlar dünyasında Amerikan çulluğu en yavaş olan kuş türüdür. Vücut şekilleri küçük ve tıknazdır. Zamanlarının çoğunu uçmak yerine yerde (Yüksek arazilerde) gezinerek geçirirler. Kahverengi ve gri tüyleri sayesinde çalılıklarda ve ormanlarda son derece de başarılı kamufle olurlar. Yine de ABD’de en popüler av kuşudur. Dolgun gövdesi, kısa bacakları, yuvarlak kafası ve uzun düz bir gagası vardır. Solucanlar favori yemekleridir. Haricinde tohum ve böcekleri de tüketirler. Az dayıda da bitki yerler.

3- Dev Kaplumbağa (Giant tortoise)

Saatte 0.3 km Hız

Dev kaplumbağanın en yüksek hızı 0.3 olduğundan dolayı üzerindeki taşıdığı kabuğun ne kadar ağır olduğunu tahmin etmek zor olmaması gerek. Sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra beslenme alanlarımda dolaşma eğiliminde bulunurlar. Geri kalan zaman dilimini de dinlenerek geçirirler. 417 kg ağırlığında dev kaplumbağa olduğu söyleniyor. 100 yıla kadar yaşayan bu hayvanlar dünyada en uzun yaşayan canlılar arasındadır.

2- Üç Parmaklı Tembel Hayvan (Three toed sloth)

Saatte 0.27 km Hız

Tembel Hayvanlar: Dünyanın En Miskin Yavaş Hayvanları

Tembel hayvanlar dünyadaki en yavaş memeli canlı türüdür. Tembel hayvanların metabolizma hızı inanılmaz derecede düşüktür. Beslenmek için yaprak ve ince dalları tüketirler. Çok yavaş çalışan sindirim sistemleri, oldukça yavaş hareket etmelerine neden olur. Tembel hayvanlar saate ortalama 1 yada 2 metre yol giderler. Daha fazla bilgi için Tembel Hayvan Neden Tembel? Adı ne ve Kaç Yıl Yaşar

1- Denizyıldızı (Starfish)

Saatte 0.009 km Hız

Denizyıldızları; yaklaşık 1500 türü ile dünyanın tüm okyanuslarında ve denizlerinde yaşamını sürdürmektedirler. Genel olarak denizyıldızları 5 kollu olurlar. Bazı türlerinde ise 5 den fazla 8 kolu olanı da bulunmaktadır. Resimdeki deniz yıldızı 8 kolludur. Henüz araştırması yapılmış olmasa da tüm denizyıldızlarının yavaş olduğu biliniyor. Denizyıldızlarının inanılmaz yavaş hareketleri nedeniyle bazen okyanus akıntılarını daha uzun mesafeye erişmek için kullanırlar. Bazı denizyıldızlarının türleri eksik kollarını yenileme özelliğine sahiptir.

Kaynak: https://safarisafricana.com/slowest-animals/

En Çok Uyuyan Hayvanlar

Dünyanın en yavaş, en uyuşuk ve miskin hayvanları arasında bir en çok uyuyan, uyumayı çok seven hayvanlar yer alıyor. Uyku, hayatımızın temel bir parçasıdır. Her insanın uykuya ihtiyacı olduğu gibi, köpeğinizin veya kedinizin de buna ihtiyacı vardır. Vahşi doğadaki hayvanların bile uyumaya ihtiyacı var. Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmak için her gece belirli bir miktar uykuya ihtiyaç duyarız ( genellikle yedi ila dokuz saat ) Ama bu durum bazı hayvanlar için oldukça farklı. Günün neredeyse tamamını uyku içinde geçiren bu hayvanlar, yemek ihtiyaçlarını bile neredeyse yapacak vakit bulamayacaklar. Bu uykucu hayvanların adı nedir ve günde kaç saat uyurlar gelin inceleyelim.

En çok uyuyan 15 hayvan türü

 1. Koala: Günde 20-22 saat uyurlar
 2. Sloth (Tembel hayvan): Günde 20 saat uyurlar
 3. Kahverengi Yarasa: Günde 19 saat uyurlar
 4. Keseli Sıçangiller: Günde 19 saat uyurlar
 5. Kirpiler: Günde 18 saat uyurlar
 6. Dev Armadillo: Günde 18 uyurlar
 7. Opossum: Günde 18 saat uyurlar
 8. Piton: Günde 18 saat uyurlar
 9. Gece maymunu: Günde 17 saat uyurlar
 10. Lemurlar: Günde 16 saat uyurlar
 11. Kaplanlar: Günde 15 saat uyurlar
 12. Sivri sincapçıkgiller: Günde 15 saat uyurlar
 13. Çitalar: Günde 12 saat uyurlar
 14. Şempanzeler: Günde 10 saat uyurlar
 15. Goriller: Günde 10 saat uyurlar

Kaynak: https://www.animalfunfacts.net/knowledge/top-lists/311-animals-that-sleep-the-most.html

En Az Uyuyan Hayvanlar

 • Kurbağalar : aylarca uykusuz kalırlar! Kış uykusunda derin uyurlar.
 • İmpala : Erkek impalalar sürüyü izlerken neredeyse hiç uyumazlar.
 • Ak karınlı ebabil: Bu kuşlar 6 ay boyunca hiç durmadan İsviçre’den Batı Afrika’ya uçuyorlar! Uçuş sırasında uyuyup uyumadıkları veya dinlendikleri bilinmiyor.
 • Morslar : Uykusuz 84 saat gidebilirler! Karada, okyanusun dibinde veya yüzerken herhangi bir yerde uyuyabilirler. Bazen uyurken buz tabakalarını dişleriyle ısırıp uyurlar.
 • Zürafalar : Günde 30 dakika ile 2 saat arası uyurlar. 
 • Atlar : Günde 2 veya 3 saat uyurlar
 • Geyikler: Günde 3-4 saat uyurlar
 • Filler : Gecede 3-4 saat uyurlar
 • Koyun, keçi ve inekler : Gecede 4 saat uyurlar

Kaynak: https://startsleeping.org/animal-sleep/#compared

Bunlarda Hiç Uyumayan Hayvanlar

 • Deniz anası
 • Kelebekler
 • Deniz Kestanesi
 •  Yeni Doğan Bebek Yunuslar
 • Çok sayıda böcek türü

Tembel Hayvanlar – Dünyanın en yavaş, en uyuşuk ve miskin hayvanları adlı makalemizin sonuna geldik. Sizi şaşırtan bir durum var mı? Yada bu listeye eklenmesi gereken Tembel hayvan adı biliyor musunuz? Aşağıdaki yorum alanından bize yazabilirsiniz.

Bu Makalelerde İlginizi Çekebilir

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası