Hayvanlarda cinsel yaşam

Hayvanlarda cinsel yaşam, tek eşli hayvanlar, çift cinsiyetli hayvanlar, erkeksiz üreyen hayvanlar ve dahası hakkında bilmeniz gerekenler bu makalede.

Hayvanlarda cinsel yaşam

Hayvanların cinsel yaşamı üzerine bir çok hurafenin gezindiğine şahit olunca farklı portallarda hemen konuya dönük doğru bilgiler vermek istedik sizlere. Girişimizi herkesin öyle sandığı bir tez üzerine yapalım. Hayvanlar sadece üreme içgüdüsüyle mi birliktelik yaşarlar. Kesinlikle hayır bu doğru değil. Evet hayvanlarda üreme içgüdüseldir ancak birliktelik kurma isteği her zaman üreme içgüdüsünden mütevellit olmaz.

Erkeksiz Üreyen Hayvanlar

Karşı cins olmadan yani erkeksiz üreyen hayvan türleri de vardır. Bunlara en bilinen örnek ise kamçı kuyruklu kertenkele ve bakterilerdir. Tek şaşırtıcı nokta elbette bu değil. Diğer bir husus kendi cinsi dışında türlerle birliktelik kuran canlılar. Bazı hayvanlar farklı türlerle birleşim yaşarlar. Bunu esaret altında insan müdahalesi ile görmek mümkündür. Konumuz aslında bu değil ama kısaca insan müdahalesi sonucunda ortaya çıkan örneklerden bahsedelim.

Doğada mümkün olmayan ve hatta aynı yaşam alanlarında dahi bulunmaktan kaçınan iki tür Aslan ve Kaplan. Esaret altında insan müdahalesi ile üretilen Aslan ve Kaplan yavrularından söz ediyoruz. Aslan babadan ve Kaplan anneden türeyen babası Aslandan dahi çok üstün bir güce sahip olan Liger ve tam tersi olan Kaplan baba ve Aslan anneden doğan Tigon bunlar  insan müdahaleli hibrit örneklerdir.

Konumuza tekrar dönecek olursak hayvanlarda cinsel yaşam aslında bilinenden çok daha farklı bir noktada. O kadar çeşitli ki Transeksüellikten, Biseksüelliğe erkeksiz üremeden cinsiyet taklidi yapmaktan hatta ve hatta cinsiyet değiştirmeye kadar çok farklı durumlar söz konusu. Ayrıca kendini tatmin etme durumları da bir çok hayvanda gözlemlenmiştir. Biraz daha örnek vererek ilerleyelim ki sizlerde kafanıza takılan noktalarda araştırma yapabilin.

Erkeklerin birbiri ile yakın temas kurarak yakınlaşma gösterdiği hayvanlar: Aslan, Zürafa, Maymun, Çita
Dişilerin birbiri ile yakın temas kurarak yakınlaşma gösterdiği hayvanlar: Aslan, Vampir Yarasa, Su Aygırı, İguana, Bonobo

Kendi kendini tatmin eden bazı türler: Maymunlar, Yunuslar, Kirpi
Tek eşlilere (Monogami) Örnek: Hayvan doğasında tek eşlilik insan doğasına oranla zıttır. Yani hayvanların geneli çok eşliliği (Poligami) benimserler. Ancak nadirde olsa tek eşlilik felsefesine sahip hayvanlar yok değil. Ancak şunu özellikle belirtelim ki tek eşlilik aslında tahmin ettiğiniz gibi her zaman sadakat değildir. Daha verimli yavruların doğması birbirini sürekli kollama ve kendini ve yaşam alanını güvenle idare etme ihtiyacı gibi sebeplerden baş göstermektedir.
Tek eşli hayvanlar: Penguen, Karga, Firavun Faresi, Çakal, Siyah Akbaba ve Antilop
Çift cinsiyetli hayvanlar: Deniz tavşanı, bazı salyangoz türleri
Sonradan dişi veya erkek olan hayvanlar: Nemo balığı, Palyaço balığı, birtakım kurbağa türleri
Transeksüellik eğilimi gösteren hayvanlar: Garter yılanı. Bu türlerde Deniz tavşanları gibi bu birleşme işini tam bir ritüele dönüştürürler. Yüzlerce yılan bir araya gelerek ilişki kurarlar ve bir çoğu transeksüeldir.
Dişi taklidi yaparak dişiye yanaşan hayvanlar: Mürekkep balığı.

Hayvanlar Hakkında Yararlı Yazılar

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası