Blog

Karıncalar Ve Hiyerarşik Düzenleri

Karıncalar ve hiyerarşik düzenleri hakkında bilgi sahibi olmak için makalemize göz atın.

Dünya’da biokütle bakımdan insanlardan daha çok olan iki hayvan türü vardır. İlki fareler, ikincisi ise karıncalardır. Onları milyonlarca yıl günümüze kadar getiren ve biokütle bakımdan bizden fazla olmalarının nedeni ise kendi aralarındaki düzenleridir. Herhangi bir karınca hiyerarşik bir düzene uymama durumu genelde ölümle sonuçlanır.

Karıncalar Ve Hiyerarşik Düzenleri

Bu düzene uymama sadece bazı karıncalar yuvadaki herhangi bir karıncayı öldürüp onun ölü bedenini üstünde taşıması ile oluşuyor. Bu sayede yabancı karınca yuvadaki yumurtaları yiyebiliyor, bu çok kısa bir zaman için de geçerli oluyor. Yumurtaları yemeye başladığı zaman tüm koloni olanları anlayıp yabancıya saldırıya geçiyorlar.

Hiyerarşik Düzenleri

Karıncalar ve hiyerarşik düzenleri: Karıncaların kendi içlerinde bir sürü türleri vardır fakat hepsinin ortak bir şekilde kabul ettikleri bir düzenleri vardır. Bu düzenleri sayesinde üreyebilir, yuva korunabilir bir durum haline getiriliyor. Karıncalar kendi aralarında iş paylaşımı yapabiliyorlar bunlar, işçi karınca, köle-yapıcı karıncalar ( yağmacı karıncalardır ) vs. olabiliyor. Tüm karıncalar içinde sadece bir karınca türünde hiyerarşik bir düzenden söz edemeyiz. Panda karıncaları olarak adlandırılan bu tür de işçi ve kraliçe karınca yok. Böyle olunca da içlerinde herhangi bir iş bölümü vs. de yok. Panda karıncaları hariç diğer karıncaların ortak bir şekilde oluşturdukları hiyerarşik düzen:

⦁ Çiftleşme sadece kraliçe karınca ile yaşanır, dişi (işçi) karıncalar çiftleşmesi yasaktır. Dişi (işçi) karınca çiftleşir ise yuvadakiler dişi karıncayı öldürürler.

⦁ Öldükleri zaman etrafa bir kimyasal madde yayarlar ( kokulu ev karıncaları buna bir örnektir ) ve bu sayede yuvadaki diğer karıncalar onun öldüğünü anlayıp gömmeye götürürler.

⦁ Yuvaya herhangi bir saldırı olduğunda karıncalar ilk olarak etrafa bir kimyasal yayarlar. Yayılan bu kimyasal madde sayesinde yuvadaki diğer karıncalar gelir ve hep birlikte yuvaya saldırana karşı bulunurlar.

⦁ Yuvada işçi, erkek ve köle-yapıcı karıncalar genel olarak ellerinde bulundurdukları güç ve statü ile yaparlar. Bu sayede herhangi bir karınca yapılan bu iş bölümüne karşı gelemez işini yapmak ile yükümlü kalır.

⦁ Karıncalar bazı dönemlerinde ( genellikle çiftleşme dönemi ) yuvalarına diğer zamanlardan daha fazla yiyecek getirirler. Sebep ise doğacak yavruların açlıktan ölmemesini sağlamaktır.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu