Kral kobra yılanı hakkında en iyi bilgiler

Kral kobra yılanı hakkında en iyi bilgiler, Yaşam alanları, yumurtlama ve çoğalma, deri değiştirme dönemleri, beslenme ve zehri.

Kral kobra yılanlar aleminin en tehlikeli türlerindendir. Bir çok kobra türünden biri olmasına rağmen adından da anlaşabileceği üzere kendi türünün kralıdır! Kral kobra en uzun zehirli yılandır. Boyu 5 metreye varabilmektedir. Kara Mamba ikinci en uzun zehirli yılandır fakat kral kobra, kara mamba gibi saldırgan değildir. Kendini korumanın dışında insana ya da başka bir canlıya zarar vermeyi görev edinmez. Çünkü o sadece yılanlarla beslenen bir yılandır.

Kral kobra yılanı hakkında en iyi bilgiler

Kral Kobra Ne Yer Neyle Beslenir

Kral kobranın avı sadece diğer yılanlardır. Genellikle fare yılanı gibi avları tercih ediyor olsalar da  bazen kendi türünün dişisini de öğün olarak görürler. Özellikle çiftleşme isteğini reddeden dişiler bir anda yem oluverir.
Heybetli bir tür olmalarına rağmen olabildiğince sessiz ve çekingen yılanlardır. Çok zeki hayvanlardır ve insanlarla yaşanacak karşılaşmaların kendisi için ölümcül olabileceğini bildiklerinden ortamı terk etmeyi tercih ederler. Eğer o bölümü kendilerine yaşam alanı seçtiyseler ve de insanlar onları rahatsız ediyorsa bir uyarı gönderirler. Vücutlarını belli bir noktaya kadar yükselterek boğazlarını şişirirler bu onların olduklarından daha da büyük gözükmelerini sağlar ve karşı taraf muhtemelen pes eder.

Eğer bu da yeterli olmazsa rahatsız edici oranda tıslamalar çıkartırlar bu da ne denli kızgın olduklarını karşı tarafın anlamasını sağlar. Eğer yine de karşı taraf inatla aldırış etmezse uyarı mesajlarına saldırı kaçınılmaz olur. Çok etkili nörotoksik içeren zehrini salgılamak üzere atağa geçerler.

Kral Kobra Yılanın Zehri

Yalnız şunu belirtmek isteriz insanlara yapılan çoğu ısırığın az miktarda ya da hiç zehir içermediği gözlemlenmiştir. Bir çok yılan zehrini zerk etikten sonra 2 gün zehrin tazelenmesini beklemeye ihtiyaç duyar ancak kral kobranın zehri sınırsızdır. Yine de neden her saldırıda bu zehri kullanmadığı veya neden az miktarda zerk ettiği bilinmiyor.

Genelde avın tehdit unsuru olup olmadığı ve boyutu gibi nedenleri göz önünde bulundurarak zehir salgılarlar ki bu da onların ne kadar akıllı  hayvanlar olduğunun  kanıtıdır. Zira bilinir ki zehrinin gücü bir fili öldürebilecek kadar da güçlüdür.

Kral Kobranın Yaşam Alanı

Yaşam alanları geniştir fakat bazen başka yılanların yerlerini istila etmesiyle ve genişleyen insan popülasyonu ile arazilerini kaybederler. Türleri de oldukça sıkıntıdadır neredeyse yok olmaya yakındır. Kral kobralara yılan hayranları oldukça saygı duyar gerçekten mükemmel bir yaratıktır.

Deri Değiştirme

Derileri zeytin yeşili ve siyaha yakındır. Yetişkinler yılda ortalama 6 kere deri değiştirirken yavrular her ay bu değişimi yaparlar. Deri değiştirme dönemlerinde krallar çok sinirli olurlar ve sakin serin ortamlarda dinlenirler. Bu durumda bir kralla kimse karşılaşmak istemez olabildiğince huzursuz oldukları için saldırı kaçınılmaz olabilir. Sürekli ve hızlı büyürler bu büyüme eski ve küçülmüş derinin atılıp yeni ve daha büyük bir derinin çıkması ile sağlanır.

Eski derileri vücutlarını kaşındırır aynı zamanda gözlerinin bulanık görmesine neden olur. Oysa ki krallar diğer yılanlara oranla mükemmel bir görüş gücüne sahiptirler. 100 metrede kıpırdayan her şeyi akıllarında tutabilirler. Renksiz görürler fakat onlar için asıl olan hareket eden cisimlerdir. Bu hareketsiz kalan avlarının yem olmaktan kurtulacağı anlamına gelmez çünkü her yılan gibi havayı çatal dili ile koklar algıladıkları partikülleri *Jacobson organına ileterek tanımlama yaparlar.

Yumurtlama

Kral kobraların bir spesifik durumu da yuva yapan tek yılan türü olmasıdır. Dişi krallar yumurtalarını bırakacakları uygun sıcaklık ve ortamı bulduklarında insanı hayrete düşürecek cinste bir yuva yaparlar. Yavruları doğana kadar yuvanın başında beklerler ve onları korurlar. Ortalama 10 tane yumurta bırakırlar. Bu yumurtaların bazıları muhtelif sebeplerden ötürü hiç dünyaya gelemezler veya doğsalar dahi pek fazla hayatta kalamazlar. Yavru kralların zehri de bir yetişkin kadar zehirlidir. Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz krallar hemen orayı terk ederler ne de olsa o yılan yiyen bir yılandır. Sanıyoruz içgüdüsel olarak kendilerini bunu yapmaya mecbur hissederler.

Kral kobra yılanı hakkında en iyi bilgiler konusunu sonlandırmadan önce yanlış bilinen bir konuya daha değinelim istedik.Kobralar sağırdır ve çalınan bir flütü dolayısıyla duyamazlar. Yılan oynatmanın çalınan flüt ile bir alakası yoktur…

Yararlı Makaleler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası