Kunduz Nasıl Bir Hayvan? Özellikleri Hakkında Bilgiler

Kunduz nasıl bir hayvan. Kunduzların özellikleri nelerdir. Kunduz ile ilgili bilgiler. Kunduz Türkiye’de nerede yaşar. Tüm bu soruların cevabı bu makalede.

Kunduz Nasıl Bir Hayvan? Özellikleri Hakkında Bilgiler

Ekosistemde yer alan her canlının baştan aşağı kendine münhasır yetileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazı hayvanlar var ki onların sahip oldukları yetenekler gerçekten insanı dehşete düşürebilir. Bu sefer sizlere tanıtmak istediğimiz hayvan tam bir mühendislik harikası olan Kunduz…

Kunduzlar Nerede Yaşarlar?

Kunduzlar yaşam alanı olarak kendilerine gölleri seçerler. Yuva inşa etmekte öyle sanıyoruz ki onların üstüne bir hayvan türü daha yoktur. Onlar sınıfının en usta mühendisleridir. Yuvalarını kemirmek suretiyle devirdikleri ağaçlardan inşa ederler. Bu eşsiz yıkım ekibi 15 cm. kalınlıkta bir ağacı 1 saat bile sürmeden yere devirmeye muktedirdir. En büyük hayatta kalma özelliği olan dişleri yaşantılarının sonuna kadar büyümeye devam edecektir. Şayet bu hayvanlar ağaçları kemirmekle meşgul olmasalardı sürekli büyüyen dişleri bir toynak gibi uzar ve yaşamları riske girerdi. Ağaçları kemirdikçe dişleri bilenir ve sürekli büyüyen dişler için önlem kendiliğinden alınmış olur. Kunduzlar eşleri ile bir ömür beraber olurlar.

Kunduz İle İlgili Bilgiler

Kunduz nasıl bir hayvan diye merak edenler. Sosyal bir hayvan türüdür Kunduzlar. 2 yaşına kadar ailesi ile yaşarlar daha sonra ise kendi yuvalarını kurmak üzere evden ayrılarak eşlerini aramaya koyulurlar. Yol boyu ilerlerken ortalama 3 km. kadar yol alabilirler ve böylesi bir mesafeyi kat ederken yuvası olmadığı için asla güvende değildirler. Gölün kenarlarında bekleyen ayılar ve tilkiler baş düşmanlarıdır. Yolculuk tamamlanır ve kendine uygun bir eş bulabilirseler kısa sürede kaynaşır hemen yuvalarını kurarlar. Bir kunduz ortalama 3 ila 4 tane yavru dünyaya getirir. Bebekler için en büyük tehlike su samurları olabilir. Dikkatli olunmazsa aile bu minik üyesini fırsatçılara yem edebilir. Kiloları ortalama olarak 18 kg’dır fakat daha ağır olanlara da rastlanmıştır.

Kunduzlar kendileri dışında bir çok türün hayatta kalabilmesi için yararlıdır. Çünkü akıntılara set çekerler. Oluşturdukları bu set akışı olabildiğince yavaşlatır ve kendilerine yuva olmasının yanı sıra ördek su samuru kuğu gibi hayvanlarında burada barınabilmelerine olanak tanır. Yuvaları -40 dereceye dayanabilecek şekilde tasarlanır. Ayrıca bol miktarda yemek depolayabilmeye olanak sağlayacak şekilde geniştir. 2 veya daha fazla odası olur. Yuvalarının yüksekliğinin 1200 metreyi bulduğu gözlemlenmiştir. Oldukça çalışkan bir hayvan türü olan Kunduzlar tam bir işkoliktir. Gececi bir hayvan türü olsalar da Kunduzlar hiç durmadan çalışırlar. Tabi ki gündüzleri de faal olurlar yani gece yahut gündüz onları görmek mümkün olabilir. Kunduzlar bir gün ağaç ustası olurlar, bir günde duvarcı. Kunduzlar yılda 2 ila 4 yavru dünyaya getirirler. Kunduzlar doğanın harika babalarından bir tanesidir.

Kunduzlar Ne yer – Neyle Beslenir

Beslenme biçimleri ağaçların kabukları küçük dallar ve bazen de yapraklar. Özellikle söğüt dalları ve yapraklarını çok severler. Bir yetişkin Kunduz 1 kilograma kadar ağaç tüketmektedir. Kış içinse bolca depolama yapılmalıdır. Ağaç toplama işinde o kadar ustadırlar ki yuvalarında 1 tona varan ağaç ve dal parçacıkları saptanmıştır. Bu hayvanlar neredeyse tüm sulu alanın kontrolünü elinde tutarlar. Ağaçlar ile  göl çok fazla mesafeye sahipse göle kanallar açarak ağaçlara yaklaştırırlar.

Kunduz

Dişleri tavşan gibi kemirgen elleri rakun gibi kazmaya elverişli ayakları ördek gibi perdeli ve kuyruğu bir gemi dümeni gibidir. Hem karada hem de gölde oldukça hünerli olmasını bu fizyolojisine borçludurlar. Fakat iyi bir tırmanıcı değildirler sadece kemirmeye ve kazmaya odaklanırlar.

Olası bir iş kazasına maruz kalmamak için teyakkuzu elden bırakmadan ağaçları biraz kemirip belli bir noktadan sonra sürekli duraksayarak sesi dinlerler duruma göre kemirmeye devam ederler ve ağaç devrileceği anda hemen güvenli bir mesafeye geçer ağacın yıkılışını izlerler. İhtiyatlı ve çalışkan hayvanlardır. Kunduz nasıl bir hayvan kısacası Marangoz mimar mühendis müteahhit işte bir Kunduz’u en iyi tanımlayabilecek meslek dalları bunlardır.

Kunduz Türkiye’de nerede yaşar

Türkiye’de kunduz var mı, Kunduz Türkiye’de nerede yaşar sorusunun cevabını maalesef net şekilde veremiyoruz. Fakat Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde az sayıda olsa da Kunduzların yaşadığı söylenmektedir.

Faydalı Yazılar

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Hayvanisimleri.net - A dan Z ye Türkçe Hayvan isimleri Listesi - Site Haritası - Hakkımızda - Gizlilik Politikası