e
sv

Tek Eşli Hayvanlar

3073 Okunma
avatar

adEm

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tek eşli hayvanlar hangileridir? Eşine sadık tek eşli hayvanlar, Eşi ölünce üzüntüden ölen kuşlar, Hayvanlar aleminde tek eşlilik pek yaygın değildir. Sadakatine hayran kalmanın imkansız olduğu belirli hayvan türleri vardır. İşte eşine olan bağlılığıyla insanlıktan tam not alan hayvanlar ve türleri…

Tek Eşli Hayvanlar

Kuş türlerinin hemen hemen %90 kadarı tek eşlidir. Memelilere gelince, bunların sadece %5’i her üreme mevsiminde aynı eşini tercih eder. Deniz canlıları ve sürüngenler nadiren tek eşlidir, ancak istisnalar da vardır. Şimdi gelelim tek eşle yaşam süren canlılar hangileri öğrenmeye.

Tek Eşli Hayvanlar Hangileridir?

Yunuslar

YUNUS BALIĞI
YUNUS BALIĞI

Yunus balıkları; Eşlerine olan bağlılıkları, sadakatli oluşlarıyla bilinirler ve yaşadıkları süre zarfında tek eşli olarak yaşam sürerler.

Kel Kartallar

Tek Eşli Hayvanlar kEL kaRTAL

Kel Kartallar: Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal sembolü olan kel kartallar, eşlerine o kadar sadıktırlar ki, yavrularını eşleriyle kurdukları yuvada beslerler ve hep aynı yuvayı kullanırlar. Hemcinsleri öldüğünde yalnızlıkla dost olan kel kartallar, bu konuda dünyanın en sadık hayvanları olarak kabul ediliyor.

Kunduzlar

Kunduzlar listedeki en şaşırtıcı hayvanlardır. Nehir kenarlarında yaşayan hayvan türleri evlerini ağaçları kemirerek yaparlar. Kunduz anne ve kunduz baba, iki yaşına gelene kadar genç kunduzlarla ilgilenir. İki yaşındaki kunduz partnerini seçer ve kendi kolonisini kurar.

Eşine En Sadık Tek Eşli Hayvanlar

Tek eşli hayvanlar kapsamında, Eşine en sadık hayvanlar arasında birden fazla tür sıralamak mümkün. İşte bunlardan bazıları şu şekilde;

Tarla Faresi

Tarla faresi

Tarla Faresi: Tarla fareleri, tek eşliliğin en iyi modelleridir ve yavruların yetiştirilmesinden inanılmaz derecede sorumludur. Eşlerine sadakat söz konusu olduğunda takdire şayan hayvanlardır. Bu romantik hayvanların ömrü 1 yıldır.

Fransız Melek Balığı

fransiz-melek-baligi

Fransız Melek Balığı: Fransız melek balıkları geniş bir coğrafyada yaşamlarını sürdürmektedir. Tek bir eşle hayatlarını sürdürürler ve yaşama alanlarını diğer çiftlerden korurlar.

Peçeli Baykuş

peçeli baykuş

Peçeli Baykuşlar: Kafasındaki kalp şeklinden dolayı dikkat çeken bu baykuş türü, üreme sorunları varsa boşanabilir. Ayrılma süreci birkaç gün için zordur.

Kurt

Tek eşli kurtlar

Kurtlar tek eşli mı sorusunun cevabı evet. Köpek ailesinin en büyüğü olan kurtlar, güçlü aile bağlarına sahiptir. Kurt yavrusuna birlikte bakan kurtlar, eşleri ölene kadar başka bir eş seçmezler. Ayrıca aileleri konusunda inanılmaz derecede hassastırlar.

Kuğular

Tek eşliler kuğular

Kuğular: Boyunlarındaki kalp şekliyle tanınan kuğular birbirlerine sevgi gösterirler ama aynı zamanda tek eşlidirler. Eşleri öldüğünde bile üzüntüden ölürler. Kuğular yuva yaparlar ve üreme mevsimi boyunca eşlerine yardım ederler. Ertesi yıl çiftleşme mevsiminde yine aynı eşleri ararlar ve bulurlar.

Penguenler

Tek eşli hayvan penguenler

Penguen: Sadık hayvanlardan biri de penguendir. Penguenler sosyallikleri ile bilinir ve arkadaşlarına sadıktır. Ayrıca eşlerini bulmak için her yıl yaklaşık 10.000 mil seyahat ederler. Bu sırada imparator penguen yumurtayı sıcak tutar ve sadakatle eşini bekler. Aynı şekilde dişi penguen de tek eşlilik kuralını asla bozmaz.

Turnalar

tek eşli turnalar

Turnalar: Sandhill turnaları, tek eşliliğin simgesi haline gelen kuşlardan biridir. Çiftleşme mevsiminde eşlerini terk etmezler. Çiftleştikten sonra hassaslaşan turnalar, turna arkadaşlarıyla yavruları için mükemmel yuvayı ararlar.

GİBBONLAR

TEK EŞLİ GİBBONLAR

Gibbon: Gibbons, “küçük maymunlar” olarak da bilinen bir maymun türüdür. En sadık hayvanlardan biri olan Gibbons’ın tek bir kusuru vardır: Sadece eşleri hamileyken diğer dişileri önemserler.

Termitler

Termitler

Termit: Termitler de sadık hayvanlardır. Beyaz kraliçe karınca günde 2.000’e kadar yumurta bırakabilir. Diğer karınca türleri çiftleştikten sonra erkek karıncayı öldürür. Beyaz karıncalar öldürmez.

Çakallar

TEK EŞLİ ÇAKALLAR

Çakallar: Kurdun daha küçük bir akrabasıdır. Çakallarda tek eşli memelidir. Aşırı derecede vahşi ve ürkek olduklarından dolayı insanlarla pek karşılaşmazlar. Çakallar geceleri ulurlar.

Deniz Papağanları

Tek eşli deniz papağanları

Deniz Papağanı: Martıgiller familyasından olan bu kuşlarda yaşamı boyunca tek eşli kalırlar.

Kazlar

TEK EŞLİ KAZLAR

Kazlar:  Kazlar çok sadıktır. Eşi yaralandığında veya öldüğünde, onu korumak için yanında kalır. Eşlerini veya yumurtalarını kaybettikten sonra yas tuttukları bile gözlemlenmiştir.

ALBATROSLAR

TEK EŞLİ ALBATROSLAR

Albatroslar: Bu büyük deniz kuşları, yaklaşık beş yaşında cinsel olgunluğa erişirler. Ancak bir eş seçmeden önce 10 yıl bekleyebilirler. Albatroslar, eş bulmak için yumurtadan çıktığı adaya geri dönerler. Eve dönüşünün ilk yılında, birçok albatros bir arada dans eder. Ancak birkaç yıl sonra birini seçer. Bu bağ hayatları boyunca devam eder.

Gri balıkçıl

Gri balıkçıl: Gri balıkçıllarda genelde tek eşli hayvanlardır. Oldukça büyük bir kuş türü olup boyu yaklaşık 90-100 cm uzunluğundadır. Kanat açıklığı ise yaklaşık 175-195 cm ye ulaşabilir. Ağırlığı ise 1-2 kg ağırlığındadırlar. Gri balıkçılları görmek isteyenler İstanbul galata kulesindeki balık pazarına yada topkapı ya gidebilirler.

Eşi Ölünce Ölen Hayvan Hangisi?

Tek eşli hayvanlar kapsamında, Eşi ölünce üzüntüden ölen hayvan angut kuşudur. Bu kuş türleri eşleri öldükleri zaman büyük bir bunalıma girip intihar ediyorlar. Çok hassas ve duygusal olan angut kuşları, eşlerinin ölüm acısına dayanamayarak tuttukları yas nedeniyle üzüntüden ölüyorlar. Bu konu hakkında bilimsel olarak bazı açıklamalar da yapılmaya çalışıldı.

Angut kuşu

Bunlardan biri de, Bilecik Yaban Hayatı ve Ekoturizm Grubu üyesi Mehmet Çam, Angut hakkında bilgi verdi: “Angut kuşlarının anavatanı Etiyopya olarak bilinse de çiftleşme yaşamayan bu kuş türünün yas tuttuğuna inanılıyor. Kuzeybatı Afrika, Güneydoğu Avrupa, Çin ve ülkemizden yaygın olarak görülmektedir. Görünüşte bir ördeği andıran angut kuşlarının tüylerinin rengi, çinilerin rengini andırır.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: Sevdiği ölünce ölen hayvan, Eşi ölünce üzüntüden ölen hayvan, Eşi ölünce ölen kuşlar

Faydalı Yazılar

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI