e
sv

Evde Beslenebilen Hayvanlar

710 Okunma
Evde beslenebilen hayvanlar
avatar

adEm

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde beslenebilen hayvanlar yaşadığınız eve göre değişkenlik gösterir. Yani herhangi bir hayvanı alıp evimizde beslemeye kalkarsak onu pek mutlu edemeyebiliriz. Bu nedenle hangi evcil hayvanın yaşadığınız eve en uygun olacağını anlamanıza yardımcı olmak için bir kılavuz oluşturduk. Bu kılavuz içerisinde En masrafsız evcil hayvan hangileri, En temiz evcil hayvan hangisi, Uzun ömürlü evcil hayvanlar isimleri, Evde beslenecek tüysüz hayvanlar yer alıyor.

Evde beslenebilen hayvanlar
Evde beslenebilen hayvanlar

Bazen kişilerin kendi istekleri ve bazen de evdeki küçük çocukların yoğun ıslarları sonucunda, evde beslenebilen hayvanlar arasında bir seçim yapılır ve o hayvan ailenin yeni bireyi olur. Evcil hayvan sahiplenmek, bizleri sorumluluk sahibi olma konusunda da geliştirmektedir. Yeni evcil hayvanımız, bizim ona sağladığımız birtakım sorumluluk imkanları ile hayatına devam eder. Siz de evinize bir evcil hayvan almak istiyorsanız, sorumluluk bilincinizin yerinde olduğuna veya zamanla gelişebileceğine emin olmanız gerekmektedir.

Evcil hayvan alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer nokta ise aceleci olmamaktır. Örneğin bireyler bir anlık heves sonucunda evcil hayvan ediniyor, ancak meslek hayatları ve yaşamlarının diğer kısımlarına yoğunlaşıp evcil hayvanlarına karşı olan sorumluluklarını aksatabiliyorlar. Veya da bazı ebeveynler, çocuklarının bir anlık yoğun ısrarı sonucunda ona istediği evcil hayvanı alıyor, ancak bir süre sonra çocukların hevesi geçtiğinde ise yine ailenin evcil hayvana karşı olan sorumluluk bilinci azalabiliyor. Ve bu durumlarda ise maalesef ki evcil hayvanlarına daha fazla bakamayan kişiler, onları ya sokağa bırakıyor ya da bir başkasına sahiplendirmek istiyorlar.

Unutmamalıyız ki onlar da bizim gibi birer canlıdır ve bakımlarını ihmal etmek son derece yanlış bir davranıştır. O yüzden evcil hayvan almaya karar verdiğinizde bu kararınızı iyice zihninizden geçirmeli ve düşünmelisiniz. Eğer ki bir evcil hayvan sahiplenip ona en iyi şekilde bakabileceğinizi düşünüyorsanız, bu sefer de kendinize ve ev ortamınıza en uygun hayvanı araştırmanızda fayda var. Çünkü her bir evcil hayvanın doğal yapısı ve sizin bu hayvanlara karşı sergileyeceğiniz tahammül seviyesi farklı olacaktır. Biz de tam bu konuda sizler için bir araştırma yaptık ve evde beslenebilen hayvanlar hakkında bilgiler topladık. İşte, evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gerekenler.

En Temiz Evcil Hayvan

Evcil hayvan seçerken, elbette ki bazı önemli kriterlerin ön planda tutulması gerekir. Ve bu kriterlerin başında da o hayvanın temiz olması gelir. İşte, sizler için önerdiğimiz en temiz evcil hayvan;

Balık; Evimde bir evcil hayvanım olsun fakat fazla gürültü ve karmaşa istemiyorum diyenler için en ideal seçeneklerden biri evcil balık türleridir. Akvaryumlarının içinde sessiz sedasız yüzüp bulundukları ortama harika bir görsel güzellik katan balıkların bakımı da oldukça kolaydır. Sabah ve akşam saatlerinde yemlerini vermeniz, akvaryumlarını belirli zaman aralıklarıyla temizleyip akvaryum sularını da yenilemeniz yeterli olacaktır.

En Masrafsız Evcil Hayvan

Evcil hayvanların temiz olması gerektiği gibi masrafsız ve ekonomik olması da oldukça önemli. Özellikle de her şeyin yüksek fiyatlı olduğunu düşünürsek, bu alanda tercih yapacak bir kişinin doğruca en masrafsız evcil hayvan seçeneklerine yöneldiğini söyleyebiliriz. Sizler için araştırıp da seçtiğimiz ve masrafı az olan evcil hayvanlar ise şunlardır;

Kuşlar; Evde besleyebileceğiniz birçok kuş türü bulunmaktadır. Bulundukları ortama neşe ve hareketlilik katan kuşlar, insanın yalnızlık hissini de adeta alıp götürür. Elbette ki tüm kuşların ekonomik ve masrafsız olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin Güvercin, kendine has büyük bir özel alan isteyen ve bu alana belirli dönemlerde özel bakım yapılması gereken kuş türlerinden biridir. Ve bu da evcil hayvan sahibi açısından oldukça masraflı olacaktır. Ancak Saka, Kanarya ve Hint Bülbülü gibi kuş türleri oldukça masrafsızdır. Bu kuşların sağlıklarının yerinde olduğundan eminseniz, onlara sadece yemlerini ve sularını vermeniz yeterlidir.

Evde Beslenebilecek Egzotik Hayvanlar

Bazı kişilerin evcil hayvan anlayışı ve bu doğrultudaki isteği tamamen farklı olabilmekte. Ve bu kişilerin istediği evcil hayvanlar; çok uzak ve yabancı ülkelerden getirilmiş, yani egzotik hayvanlardır. Sizler için evde beslenebilecek egzotik hayvanlara birkaç örnek verdik;

Aksolotl; İsmini belki de daha önce hiç duymadığınız Aksolotl’lar, sahip olduğu yüz güzelliği ile adeta sizi kendine aşık edecek niteliktedir. Meksika kökenli bu canlıların ciltleri oldukça hassastır. Ayrıca vücutlarının bazı parçalarını ve uzuvlarını yeniden üretebilme yeteneğine de sahipler. Evcil Aksolotl’lar akvaryumda yaşar ve etçildir. Bu canlıları minik balıklar, solucanlar ve böcek larvalarıyla besleyebilirsiniz. Oldukça masrafsız ve bakımı bir o kadar kolay olan Aksolotl evcil hayvanının ortalama ömrü ise 10 ile 15 yıl arasıdır.

İguana; Evde beslenebilecek egzotik hayvanlar arasında belki de en bilineni olan İguanalar, pethsop’larda kolaylıkla bulunabilen bir canlıdır. İguanaların sunduğunuz yaşam ortamı oldukça nemli olmalıdır. İguanalar, otçul canlılar arasında yer alır. Bir İguanaya hayvansal gıdalar vermek son derece yanlıştır. Ve bu canlılar yalnızlığı sevdiklerinden ötürü size alışması da oldukça zaman alacaktır. Size önerimiz, evde İguana beslemek istiyorsanız son derece sabırlı olmalısınız. İguanaların yaşam süreleri ortalama olarak 20 yıl kadardır.

Kapuçin Maymunu; Evde beslenebilecek egzotik hayvanlara verilebilecek bir diğer örnek de Kapuçin Maymunudur. Bu canlılar yüksek zeka seviyeleri ve alet kullanma becerileriyle de bilinirler. Özellikle de bahçeli evi olanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir evcil hayvan türü olan Kapuçin Maymunu, boyut olarak da oldukça küçük olup yine bakımı da bir o kadar kolaydır. Size adeta en yakın dostunuz olma hissiyatını yaşatacak olan Kapuçin Maymununun yaşam süresi 20 yıl civarıdır.

Kokmayan Evcil Hayvanlar

Evcil hayvan seçimi yaparken en dikkat edilen bir diğer nokta ise hayvanın ev ortamını kokutmamasıdır. Ve tercih edebileceğiniz kokmayan evcil hayvan türleri ise şunlardır;

Şinşillalar; Son zamanların en çok tercih edilen evcil hayvanlarından biri olan Şinşillalar, kokusuz ve gayet temizdir. Dış görünüş olarak da oldukça şirin olan bu canlıların kokmaması için yuvalarını düzenli olarak temizlemeniz ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

Basenji; Evcil hayvan dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri olan köpekler, aynı zamanda insanların da en sadık dostlarıdır. Ancak kokmayan evcil hayvanlar dendiğinde köpekleri de kendi içlerinde sınıflandırmak gerekir. Zira bazı köpek türleri gerçekten de kokarlar ve elbette ki bu doğal bir durumdur. Basenji köpek ırkı ise neredeyse tamamen kokusuzdur ve bu alanda tercih yapacak bir hayvan severin en iyi seçeneklerinden biri olacaktır.

Uzun Ömürlü Evcil Hayvanlar

Evcil hayvan sahiplenip de ona alışan, onunla yaşayan ve onu adeta hayatının bir parçası haline getiren kişiler, evcil hayvanlarından asla ayrılmak istemezler. Ancak unutulmamalıdır ki evcil hayvanların yaşam ömürleri genelde insan ömründen çok daha kısadır. Ve bu sebepten ötürü evcil hayvanı ile kısa süre içinde amansız bir veda yaşamak istemeyen kişiler, tercihlerini uzun ömürlü evde beslenebilen hayvanlar dan yana kullanır. İşte, sahiplenebileceğiniz uzun ömürlü evcil hayvanlar;

Kara Kaplumbağaları; Kaplumbağalar, genel itibariyle uzun yıllar boyunca yaşayan canlılar olarak bilinir. Eğer siz de uzun ömürlü evcil hayvanlar arasında bir tercih yapmak istiyorsanız, ortalama olarak 200 yıl kadar yaşayan kara kaplumbağalarını sahiplenebilirsiniz.

Papağanlar; Ev içerisinde adeta neşe ve güzellik kaynağı olan papağanlar, aynı zamanda oldukça sosyal canlılardır. Paganlar, doğru yöntemlerle bakıldıkları zaman çok uzun yıllar boyunca hayatta kalırlar. Örnek vermek gerekirse; Amazon Papağanları 50, Kakadular 60 ve Makao papağanları ise 80 yıl kadar yaşayabilir.

1. Köpekler

Evde Beslenebilen Hayvanlar

Köpekler. Dünya genelinde hayvan severler tarafından en çok tercih edilen evcil hayvanların başında gelmektedir.

Avantajları: Köpeklerin insanlar arasındaki bağı çok güçlüdür. Hem evinizde ve evinizin dışında sizinle çok iyi arkadaşlık kurabilen canlılardır. Ayrıca köpekler sahiplerine son derece sadık canlılardır. Köpekler yürüyüş yapmak, gezmek isteyen canlılardır. Bu nedenle hem sizi, hem de çocuğunuzu evden dışarı çıkarmaya, egzersize zorlamaya faydası olur.

Dezavantajları: Fakat bu sadık dostlarımızın bakımı biraz masraflı olmaktadır. İyi bir bakıma ve eğitime ihtiyaç duyarlar. Ayrıca her ne kadar sadık dostumuz olsalar da yanlışlıkla sahiplerini yada yabancı insanları ısırabilirler. Apartman dairesinde yaşıyorsanız havlaması komşularınızı rahatsız edebilir.

Evde Bakılan Hayvanların Yaşlanması

Günümüzde evcil hayvan sahiplerinin sayısı giderek artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde pek çok aile ya da birey evcil hayvanlara ev sahipliği yapmakta onları ailenin birer ferdi yerine koymaktadır. Evde bakılan evcil hayvanlar arasında özellikle kediler ve köpekler gerek ev halkına gerekse yalnız yaşayan bireylere adeta bir can yoldaşı olmaktadır.

Yaşlı evcil köpek
Yaşlı evcil köpek

Çocuk gelişimi üzerinde de son derece faydalı etkileri olan kediler ve köpekler bazen bebekken bazen de belirli bir yaştan sonra ailemize katılırlar. Evcil bir hayvan alma kararı aslında çok ciddi ve önemli bir karadır.

Çünkü alacağımız evcil hayvan yaşayan sosyal bir canlıdır. Onun da karakteri, ihtiyaçları, zevkleri ve istekleri olacaktır. Asla unutmamak gerekir ki ömrünün sonuna kadar sahibinin ilgisine sevgisine ve bakımına muhtaçtır. Ortalama 15-16 yıl yaşayan kedi ve köpekler iyi bakım koşullarında ve genetik özellikleri sebebiyle 20 yıla kadar yaşayabilirler. Ancak her canlı da olduğu gibi bu evcil dostlarımızın da bir yaşlanma süreci vardır.

Evde Bakılan Hayvanların Yaşlılık Belirtileri Nelerdir?

Özellikle 10 yaşında ortaya çıkan yaşlılık belirtileri kedi ve köpeklerde, insanların yaşlılığına benzer bir süreç izler. Gözlerde görme kaybı, kulaklarda işitme kaybı, dişlerde çürüme ve diş kaybı, kemik ve iskelet yapılarında sıvı kaybı ve kireçlenme, idrar yolu problemleri, kalp ve solumun problemleri yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

Eskisi kadar keskin olmayan gözleri tehlikeleri ve riskleri kolayca kavrayamaz. Kalp ve akciğerler yorgun olduğu için eskisi kadar hareketli ve çevik olamazlar. Kireçlenme sebebiyle eskiden kolayca atlayabildikleri yerlerden artık atlayamazlar. Bazen yürüyüşleri bile değişebilir.

Evde Bakılan Hayvanlara Yaşlılık Sürecinde Nasıl Davranmalı?

Eğer evde bakılan evcil hayvanlarımızda yukarıdaki gibi belirtiler gözlemliyorsak bu durum artık onların bize daha fazla muhtaç olduklarının bir göstergesidir. Uzun yıllar bize can yoldaşlığı yapmış olan bu can dostlarımıza yaşlılıkları boyunca biraz daha özen göstermemiz gerekecektir.

Örneğin onlara daha yüksek sesle seslenmemiz gerekebilir. Gözleri artık iyi görmediği ve kireçlenme sebebiyle hareketleri kısıtlandığı için evin dekorasyonu tekrar gözden getirmemiz gerekebilir. Dişlerdeki çürüme ve diş kaybı sebebiyle artık daha yumuşak ve yemesi kolay mamalar hazırlamamız gerekebilir. Kısacası yaşlı büyüklerimize gösterdiğimiz özeni yaşlı can dostlarımızı da göstermek gerekir.

Yararlı Makaleler

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI